CM 2018: Franta, prima finalista, dupa 1-0 cu Belgia

Selectionata Frantei s-a calificat in finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, dupa ce a invins reprezentativa Belgiei cu scorul de 1-0 (0-0), marti seara, la Sankt Petersburg, in prima semifinala a competitiei, informeaza AGERPRES.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL

Franta, campioana mondiala in 1998, va juca a treia sa finala mondiala gratie golului marcat de fundasul Samuel Umtiti (51).

Belgia, semifinalista si in 1986, a ratat din nou sansa de a juca pentru trofeu si va lupta in finala mica.

”Diavolii rosii” au avut o posesie mai buna si au incercat sa sparga blocada apararii franceze, dar au avut putine sanse, iar atunci s-a opus Lloris.

Prima ocazie a partidei a fost ratata de Hazard (15), care a trimis un sut la coltul lung, putin pe langa poarta. ”Les Bleus” au replicat cu un sut fara preluare al lui Matuidi (18), din marginea careului, prins Courtois.

Echipa lui Roberto Martinez a fost din nou aproape de gol in min. 19, cand sutul lui Hazard a fost respins de Varane peste poarta. Lloris (21) a fost salvator la sutul din intoarcere al lui Alderweireld.

Francezii au avut o suita de ocazii pana la pauza, dar Giroud a reluat cu capul pe langa, la centrarea lui Pavard (31), iar apoi nu a reusit reluarea la centrarea lui Mbappe (34). Griezmann (33) a sutat peste poarta din afara careului, iar Courtois a fost providential la sutul lui Pavard (39), lansat in careu de Mbappe.

In prelungirile primei reprize, Umtiti a gafat in propriul careu la centrarea lui De Bruyne (45+1), dar Lukaku nu a fost atent pentru a profita.

”Les Bleus” au inceput mai bine repriza a doua si Giroud (51) a fost blocat de Kompany in careu. La cornerul care a urmat, executat de Griezmann, Umtiti a trimis la coltul scurt cu capul, balonul fiind deviat si de Fellaini, iar Franta era in avantaj.

Belgienii au incercat din rasputeri sa construiasca faze la poarta lui Lloris, dar asezarea Frantei a fost impecabila, tot jucatorii lui Deschamps fiind cei mai periculosi.

Dupa ce Moussa Dembele l-a blocat pe Giroud (56), De Bruyne (61) a ratat sutul din careu la o minge inalta, Fellaini (65) a trimis pe langa poarta, cu capul, mingea centrata de Mertens. Una din putinele situatii mari a fost si sutul lui Witsel, din afara careului, respins de Lloris (81). Lukaku (89) a ratat intalnirea cu mingea trimisa de De Bruyne, la ultima oportunitate a belgienilor.

Pe contra, Franta a fost aproape sa marcheze si golul al doilea, dar Courtois (90+3) a prins sutul lui Griezmann, iar apoi tot portarul lui Chelsea a respins mingea sutata de Tolisso (90+6).

Franta, care a dovedit ca este echipa mai matura, se impusese de fiecare data in confruntarile de la turnee finale, 3-1 in 1938, 4-2 in finala mica in 1986, la Cupa Mondiala, si 5-0 la EURO 1984, ”cocosii” obtinand apoi trofeul continental.

Selectionata antrenata de spaniolul Roberto Martinez era neinvinsa de 23 de meciuri, ultimul esec al belgienilor fiind produs de Tara Galilor, in sferturile EURO 2016. Atacantul Romelu Lukaku avea 17 goluri si 3 pase de gol in ultimele sale 13 aparitii in tricoul ”diavolilor rosii”.

In finala de duminica, Franta va infrunta castigatoarea dintre Croatia si Anglia, semifinala programata miercuri la Moscova (ora 21,00).

Franta – Belgia 1-0 (0-0)
A marcat: Samuel Umtiti (51).
Sankt Petersburg, stadionul Sankt Petersburg: 64.286 spectatori
Cupa Mondiala FIFA 2018, semifinala

Au evoluat echipele:

Franta: 1. Hugo Lloris (capitan) – 2. Benjamin Pavard, 4. Raphael Varane, 5. Samuel Umtiti, 21. Lucas Hernandez – 6. Paul Pogba, 13. Ngolo Kante – 10. Kylian Mbappe, 7. Antoine Griezmann, 14. Blaise Matuidi (12. Corentin Tolisso, 86) – 9. Olivier Giroud (15. Steven Nzonzi, 85). Selectioner: Didier Deschamps.
Rezerve neutilizate: 16. Steve Mandanda, 23. Alphonse Areola – 19. Djibril Sidibe, 3. Presnel Kimpembe, 17. Adil Rami, 22. Benjamin Mendy, 8. Thomas Lemar, 20. Florian Thauvin, 18. Nabil Fekir, 11. Ousmane Dembele.

Belgia: 1. Thibaut Courtois – 2. Toby Alderweireld, 4. Vincent Kompany, 5. Jan Vertonghen – 22. Nacer Chadli (21. Michy Batshuayi, 90+1), 7. Kevin De Bruyne, 19. Moussa Dembele (14. Dries Mertens, 60), 6. Axel Witsel, 8. Marouane Fellaini (11. Yannick Carrasco, 80) – 9. Romelu Lukaku, 10. Eden Hazard (capitan). Selectioner: Roberto Martinez.
Rezerve neutilizate: 12. Simon Mignolet, 13. Koen Casteels – 23. Leander Dendoncker, 20. Dedryck Boyata, 3. Thomas Vermaelen, 17. Youri Thielemans, 16. Thorgan Hazard, 18. Adnan Januzaj.

Arbitru: Andres Cunha; arbitri asistenti: Nicolas Taran, Mauricio Espinosa (toti din Uruguay); arbitru de rezerva: Cesar Ramos (Mexic); arbitru asistent de rezerva: Marvin Torrentera (Mexic)
Arbitru video: Massimiliano Irrati (Italia); arbitri asistenti video: Roberto Diaz (Spania), Mauro Vigliano (Argentina), Paolo Valeri (Italia)
Cartonase galbene: E. Hazard (63), Alderweireld (71), Kante (87), Mbappe (90+3), Vertonghen (90+4).