Atletism: Sapte medalii de aur pentru Romania, in prima zi a Campionatelor Balcanice

PNL

Sportivii romani au cucerit sapte medalii, doua de aur, doua de argint si trei de bronz, luni, in prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism de la Pravet (Bulgaria), relateaza Agerpres.

Medaliile de aur au fost obtinute de Andrei Marius Gag la aruncarea greutatii (20,71 m) si Ilie Alexandru Corneschi la 5.000 m (14:51,17), argintul a fost castigat in probele de stafeta 4×100 m, la masculin (Alexandru Geamanu, Alexandru Terpezan, Marian Valentin Tanase, Daniel Mihai Robert Budin – 41,48), respectiv feminin (Camelia Florina Gal, Ioana Teodora Gheorghe, Roxana Maria Ene, Marina Andreea Baboi – 46,05), in timp ce medaliile de bronz au fost adjudecate de Andrei Rares Toader, la aruncarea greutatii (20,30), Elena Andreea Panturoiu la triplusalt (13,81 m) si Andrea Miklos la 400 m (52,57).

Romania participa cu un lot de 48 de atleti la Campionatele Balcanice de la Pravet (2-3 septembrie).

Rezultatele de luni:

MASCULIN
aruncarea greutatii
1. Andrei Marius Gag (Romania) 20,71 m
2. Armin Sinancevic (Serbia) 20,58
3. Andrei Rares Toader (Romania) 20,30

saritura in lungime
1. Iaroslav Isacenkov (Ucraina) 7,89 m
2. Miltiadis Tentoglou (Grecia) 7,88
3. Lazar Anic (Serbia) 7,88
…………………………………….
12. Cristian Andrei Sava (Romania) 6,72

saritura in inaltime
1. Tihomir Ivanov (Bulgaria) 2,27 m
2. Alperen Acet (Turcia) 2,23
3. Vadim Kravciuk (Ucraina) 2,15
4. Mihai Donisan (Romania) 2,10

aruncarea ciocanului
1. Christos Frantzeskakis (Grecia) 76,67 m
2. Michail Anastasakis (Grecia) 75,32
3. Gleb Piskunov (Ucraina) 74,52
………………………………………………
5. Mihaita Andrei Micu (Romania) 65,02

5.000 m
1. Ilie Alexandru Corneschi (Romania) 14:51,17
2. Iolo Nikolov (Bulgaria) 14:52,01
3. Ayetullah Aslanhan (Turcia) 14:53,12

1.500 m
1. Iervand Mkrcian (Armenia) 3:46,00
2. Musa Hajdari (Kosovo) 3:46,54
3.David Nikolli (Albania) 3:47,06
………………………………………………
9. Ionut Valentin Dragusin (Romania) 3:55,42
Laviniu Madalin Chis (Romania) nu a incheiat cursa.

400 m garduri
1. Denis Neciporenko (Ucraina) 50,71
2. Dmitro Romaniuk (Ucraina) 51,12
3. Rusmir Malkocevic (Bosnia) 51,53
……………………………………………………
9. Vlad Dulcescu (Romania) 53,49

400 m
1. Danilo Danilenko (Ucraina) 46,84
2. Mindia Endeladze (Georgia) 47,37
3. Akgul Oguz (Turcia) 47,68
………………………………………..
6. Robert Parge (Romania) 48,20
7. Mihai Cristian Pislaru (Romania) 48,39

100 m
1. Emre Zafer Barnes (Turcia) 10,48
2. Aleksa Kijanovic (Serbia) 10,58
3. Antonio Ivanov (Bulgaria) 10,66
…………………………………………………
5. Alexandru Terpezan (Romania) 10,84
7. Daniel Mihai Robert Budin (Romania) 11,09

stafeta 4×100 m
1. Ucraina (Erik Kostritia, Stanislav Kovalenko, Igor Bodrov, Serghei Smelik) 40,40
2. Romania (Alexandru Geamanu, Alexandru Terpezan, Marian Valentin Tanase, Daniel Mihai Robert Budin) 41,48
3. Bosnia (Nikola Brdar, Aleksandar Novakovic, Milan Vidovic, Hajrudin Vejzovic) 43,57

FEMININ
triplusalt
1. Paraskevi Papachristou (Grecia) 14,24 m
2, Aleksandra Naceva (Bulgaria) 13,89
3. Elena Andreea Panturoiu (Romania) 13,81
………………………………………………………………
5. Carmen Cristina Toma (Romania) 13,10

saritura cu prajina
1. Buse Arikazan (Turcia) 4,35 m
2. Eleni Claudia Polak (Grecia) 4,28
3. Naama Bernstein (Israel) 4,01
…………………………………………….
5. Adina Anamaria Buzescu (Romania) 3,41

aruncarea sulitei
1. Marija Vucenovic (Serbia) 57,21 m
2. Selena Durna (Turcia) 55,48
3. Mihaela Petkova (Bulgaria) 46,40
………………………………………………….
5. Ana Mirela Termure (Romania) 44,83

aruncarea discului
1. Ozlem Becerek (Turcia) 57,47 m
2. Kristina Rakocevic (Muntenegru) 52,49
3. Veronika Domjan (Slovenia) 51,10
……………………………………………………
5. Elena Mihaela Asmarandei (Romania) 45,86

3.000 m obstacole
1. Ozlem Kaya (Turcia) 9:54,28
2. Isavela Kotsacheili (Grecia) 10:37,53
3. Chrystalla Hadjipolydorou (Cipru) 10:59,70

3.000 m
1. Teodora Simovic (Serbia) 10:11,26
2. Gresa Bakraci (Kosovo) 10:23,37
3. Damla Celik (Turcia) 10:29,93

800 m
1. Jerneja Smonkar (Slovenia) 2:07,25
2. Jelena Gajic (Bosnia) 2:07,61
3. Natalia Evangelidou (Cipru) 2:08,47
4. Florina Pierdevara (Romania) 2:08,53

400 m garduri
1. Maria Nikolenko (Ucraina) 56,45
2. Olena Kolesnicenko (Ucraina) 57,59
3. Emel Sanli Kircin (Turcia) 58,20
………………………………………………..
9. Sanda Belgyan (Romania) 62,65

400 m
1. Eirini Vasileiou (Grecia) 51,75
2. Eleni Artymata (Cipru) 51,77
3. Andrea Miklos (Romania) 52,57
………………………………………………..
5. Elena Mirela Lavric (Romania) 54,87

100 m
1. Ivet Lalova-Colio (Bulgaria) 11,23
2. Diana Vaisman (Israel) 11,25
3. Ina Eftimova (Bulgaria) 11,56
…………………………………………….
6. Marina Andreea Baboi (Romania) 11,84
9. Ioana Teodora Gheorghe (Romania) 12,23

stafeta 4×100 m
1. Israel (Gal Kadmon, Diana Vaisman, Olga Lenskay Yarko, Ilanda Dorfman) 45,00
2. Romania (Camelia Florina Gal, Ioana Teodora Gheorghe, Roxana Maria Ene, Marina Andreea Baboi) 46,05.

Print Friendly, PDF & Email
Reclame home 1

Related posts

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2