Baschet Masculin: CSM CSU Oradea, semifinalista in Liga NationalaCSM CSU

home camp 0
home camp 0
home camp 0
home camp 0

Oradea a reusit sa se califice in semifinalele Ligii Nationale de baschet masculin, dupa ce a invins-o in deplasare pe BCMU FC Arges Pitesti, cu scorul de 93-87 (15-20, 12-10, 19-15, 17-18, 30-24), dupa doua reprize de prelungiri, in al treilea meciuri din sferturile de finala, relateaza Agerpres.

Campioana en titre, victorioasa pe teren propriu cu 81-77 si 74-73, a castigat seria cu scorul general de 3-0.

Valeika a trimis meciul in prelungiri, cu doua aruncari libere transformate cand mai erau 21 de secunde. Bishop a egalat pentru pitesteni cu 9 secunde ramase din prima repriza de prelungiri, dupa care oradenii au reusit sa se impuna in finalul reprizei a doua. Giordan Watson a fost cel mai bun de la campioni, cu 21 puncte, 6 recuperari, 7 pase decisive, iar Arturas Valeika a reusit 19 p, 7 rec, 3 pd.  De la pitesteni s-au remarcat Tony Cal Bishop Jr, 25 p, 6 rec, si Jahii Carson, 21 p, 4 rec, 5 pd.

U-Banca Transilvania Cluj a fost prima echipa calificata in semifinale.

Potrivit Agerpres, Dinamo Stiinta Bucuresti a invins-o pe BC CSU Sibiu cu scorul de 64-56 (21-9, 19-19, 8-19, 16-9) si a redus diferenta la general, unde echipa de pe Cibin are acum 2-1.

In Soseaua Stefan cel Mare, Dinamo a inceput foarte bine si s-a mentinut in avantaj la jumatatea partidei, dar cu zece minute inainte de final avantajul sau era minim, 48-47. Dinamovistii au dominat ultimul sfert si au castigat fara emotii, cu 64-56. MVP-ul meciului a fost dinamovistul Willie Kemp, cu 31 puncte, 4 recuperari, 3 pase decisive. De la oaspeti s-au remarcat Randal Alan Falker, 15 p, 8 rec, si Kevin Christopher Hardy, 14 p, 9 rec, 3 pd.

Urmatorul meci va avea loc pe 4 mai, tot in Sala Dinamo. Sferturile de finala se joaca dupa sistemul cel mai bun din cinci meciuri. CSM Phoenix CSU Galati, CSO Voluntari si CS Municipal Medias au castigat seriile pentru locurile 9-16, desfasurate dupa sistemul cel mai bun din trei meciuri.

Rezultate inregistrate pentru locurile 9-16:

CSM 2007 Focsani – CSM Phoenix CSU Galati 78-95 (72-77 in primul meci)CSM VSKC Miercurea Ciuc – CSO Voluntari 98-106 (82-114 in primul meci)CSM Sighetu Marmatiei – CS Municipal Medias 61-74 (84-91 in primul meci).