Basel elimină pe Liverpool, Monaco merge în optimile Ligii Campionilor cu doar patru goluri marcate

realFC Basel şi FC Liverpool s-au înfruntat în Anglia într-un meci direct pentru calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor. În partida din ultima etapă a Grupei B, Liverpool trebuia să câştige, în vreme ce elveţienii mergeau mai departe şi în cazul unui rezultat de egalitate, deoarece în clasamentul grupei aveau două puncte în plus faţă de cormorani. Basel a condus după golul lui Fabian Frei din minutul 25, Liverpool a rămas în zece jucători după eliminarea lui Markovic din minutul 61, însă a atacat în valuri pe final, iar în minutul 81 Steven Gerrard a restabilit egalitatea, marcând dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

În ultimele minute, gazdele au mai avut câteva şanse de a înscrie, dar Basel a rezistat şi partida s-a încheiat 1-1, rezultat care îi califică mai departe pe elveţieni. FC Liverpool va jucat în februarie în 16-imile de finală ale Ligii Europa. În celălalt meci din grupă, Real Madrid a învins pe Ludogoreţ Razgrad cu 4-0. Marcelinho a fost eliminat în minutul 19 pentru un henţ comis pe linia porţii, Real Madrid a primit penalti, iar Cristiano Ronaldo a transformat, marcând al 72-lea său gol în Liga Campionilor. Doar Lionel Messi are mai multe goluri înscrise, 74. Cu un jucător în plus pe gazon, Real a dominat meciul şi a obţinut a şasea victorie din tot atâtea partide jucate în faza grupelor.

AS Monaco marcase în primele cinci goluri din grupă doar două goluri, primind unul singur. În etapa a şasea din Grupa C, monegascii au învins pe teren propriu cu 2-0 pe Zenit St.Petersburg într-un alt meci care-pe-care. Ruşii promovau în optimi dacă ar fi câştigat, însă Monaco a înscris de două ori în repriza secundă şi a încheiat grupa pe primul loc, depăşind pe Bayer Leverkusen care a remizat la Lisabona, cu Benfica.

Rezultatele înregistrate marţi în etapa a şasea a grupelor Ligii Campionilor:

Grupa A

Olympiacos Pireu – Malmo 4-2 (Fuster 22, Dominguez 63, Mitroglou 87, Affelay 90 / Kroon 59, Rosenberg 81)

Grupa B

FC Liverpool – FC Basel 1-1 (Gerrard 81 / Frei 25)
Real Madrid – Ludogoreţ Razgrad 4-0 (Ronaldo 20-pen, Bale 38, Arbeloa 79, Medran 88)

Clasament
1.Real Madrid 18p
2.Basel 7p
3.Liverpool 5p
4.Ludogoreţ 4p

Grupa C

AS Monaco – Zenit Sankt-Petersburg 2-0 (Abdennour 63, Fabinho 89)

Grupa D

Galatasaray Istanbul – Arsenal Londra 1-4 (Sneijder 88 /Podolski 3, 90, Ramsey 11, 29)
Borussia Dortmund – Anderlecht Bruxelles 1-1 (Immobile 58 / Mitrovic 84)