Canotaj: Romania participa cu 15 echipaje la Europenele Under-23 din Grecia

PNL

Romania va participa cu nu mai putin de 15 echipaje la Campionatele Europene de canotaj Under-23, care vor avea loc sambata si duminica la Ioannina (Grecia), potrivit site-ului forului mondial de specialitate, relateaza Agerpres.

Este demna de remarcat prezenta Nicoletei-Ancuta Bodnar si a Simonei Geanina Radis, care au cucerit weekend-ul trecut argintul la Mondialele de seniori in proba de dublu vasle.

Nu vor lipsi nici baietii de la patru rame, Mihaita Vasile Tiganescu, Mugurel Vasile Semciuc, Stefan Constantin Berariu si Cosmin Pascari, medaliati si ei cu argint la Mondialele din Austria.

Din delegatia Romaniei fac parte si alti canotori care au evoluat la Mondialele de seniori de la Linz.

La editia de anul trecut a Europenelor Under-23, Romania a cucerit opt medalii de aur la Brest (Belarus), terminand pe primul loc in clasamentul pe natiuni. Medaliile au fost cucerite la dublu vasle feminin (Larisa Elena Rosu, Nicoleta Ancuta Bodnar), patru rame feminin (Madalina Heghes, Amalia Beres, Cristina Georgiana Popescu, Roxana Parascanu), patru vasle feminin (Elena Logofatu, Georgiana Vasile, Nicoleta Pascanu, Simona Geanina Radis), simplu masculin (Mihai Chiruta), dublu rame masculin (Dumitru Alexandru Ciobica, Florin Sorin Lehaci), patru plus unu masculin (Alexandru Chioseaua, Mugurel Vasile Semciuc, Gheorghe Robert Dedu, Constantin Cristi Hirgau, Adrian Munteanu), patru rame masculin (Mihaita Vasile Tiganescu, Cosmin Pascari, Stefan Constantin Berariu, Ciprian Huc), opt plus unu masculin (Andrei Alexandru Tanasa, Marian Cireasa, Alexandru Chioseaua, Nicu Iulian Chelaru, Bogdan Sabin Baitoc, Mugurel Vasile Semciuc, Gheorghe Robert Dedu, Constantin Cristi Hirgau, Adrian Munteanu).

Componenta delegatiei Romaniei pentru editia de la Ioannina:

FEMININ
patru rame plus carmaci: Ioana-Irina Acsinte, Raluca-Georgiana Dinulescu, Andreea Popa, Georgiana-Simona Tataru, Victoria-Stefania Petreanu;
simplu: Elena-Iuliana Mihai;
simplu: Alina-Maria Baletchi;
dublu rame: Adriana Ailincai, Maria Tivodariu;
dublu vasle: Nicoleta-Ancuta Bodnar, Simona Geanina Radis;
patru rame: Madalina-Gabriela Casu, Amalia Beres, Maria-Magdalena Rusu, Roxana-Iuliana Anghel;
patru vasle: Larisa Elena Rosu, Elena Logofatu, Nicoleta Pascanu, Tabita Maftei
opt rame plus carmaci: Madalina Heghes, Roxana Parascanu, Andrea-Ioana Budeanu, Amalia Beres, Madalina-Gabriela Casu, Dumitrita Juncanariu, Maria-Magdalena Rusu, Roxana-Iuliana Anghel, Victoria-Stefania Petreanu;

MASCULIN
patru rame plus carmaci: Andrei-Alexandru Tanasa, Alexandru-Laurentiu Danciu, Alexandru Matinca, Ciprian Huc, Adrian Munteanu;
simplu: Mihai Chiruta;
dublu rame: Dumitru-Alexandru Ciobica, Florin-Sorin Lehaci;
dublu vasle: David-Catalin Halmagian, Ciprian Tudosa;
patru rame: Mihaita-Vasile Tiganescu, Mugurel Vasile Semciuc, Stefan-Constantin Berariu, Cosmin Pascari;
patru vasle: Florin-Bogdan Horodisteanu, Andrei-Sebastian Cornea, Sebastian-Constantin Cirstea, Cristian-Ionut Cojocaru;
opt rame plus carmaci: Dumitru-Valentin Bucur, Dorin Simion, Florin Ceobanu, Marian Cireasa, Andrei Lungu, Denis Nichitean, Bogdan-Sabin Baitoc, Constantin-Cristi Hirgau, Adrian Munteanu.

Print Friendly, PDF & Email
Reclame home 1

Related posts

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2