Ciclism: Elia Viviani, noul campion al Europei in proba de fond

Italianul Elia Viviani a cucerit medalia de aur in proba masculina de fond din cadrul Campionatelor Europene de ciclism pe sosea, desfasurata duminica la Alkmaar (Olanda), pe distanta de 172,6 km, relateaza Agerpres.

Viviani (30 ani), component al echipei Deceuninck-Quick Step, s-a impus la sprint in fata belgianului Yves Lampaert, medaliat cu argint, in timp ce pe pozitia a treia s-a clasat germanul Pascal Ackermann, care a intrat in posesia bronzului, la capatul unei evadari in trei, cu circa 25 km inainte de sosire.

Italia ramane astfel in posesia titlului european in aceasta proba, dupa ce anul trecut cursa a fost castigata de Matteo Trentin, clasat pe pozitia a saptea duminica, subliniaza site-ul cyclingweekley.com.

Aceasta este a doua medalie obtinuta de Elia Viviani la campionatele continentale dupa cea de argint cucerita la editia 2017.

Inaintea startului acestei probe, concurentii au tinut un minut de reculegere in memoria ciclistului belgian Bjorg Lambrecht, care a incetat din viata luni, dupa o cazatura in timpul Turului Poloniei.