septembrie 20, 2021

Cine s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor

Bayern Munchen s-a calificat fara probleme in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la fotbal, dupa ce a terminat la egalitate, 1-1 (0-0), marti seara, pe ”Fussball Arena”, in mansa a doua a optimilor de finala ale competitiei, scrie Agerpres.

Invingatoare cu 2-0 pe ”Emirates Stadium”, in tur, campioana Europei a reusit sa deschida scorul in min. 55, prin Bastian Schweinsteiger (55), dar ”tunarii” au restabilit egalitatea doua minute mai tarziu, printr-un gol marcat tot de un german, Lukas Podolski (57).

Atletico Madrid a invins pe AC Milan cu scorul de 4-1 (2-1), marti seara, pe stadionul ”Vicente Calderon” si s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la fotbal.

Madrilenii merg mai departe dupa ce au trecut de ”diavolul milanez” cu scorul general de 5-1.

Atletico a deschis rapid scorul in retur, prin atacantul de origine braziliana Didego Costa (3). Kaka a restabilit egalitatea (27), cu o lovitura de cap, dar la pauza ibericii au intrat in avantaj, dupa un sut deviat al turcului Arda Turan (40). Raul Garcia (73) a transat soarta calificarii, chiar daca Milan a avut doua minute mai tarziu o bara, prin Robinho. Diego Costa a parafat victoria gazdelor, printr-un gol marcat in min. 85.