CM 2014: Germania invinge Franta si merge in semifinale

Germania s-a calificat in semifinalele Cupei Mondiale din Brazilia, dupa ce-a castigat, scor 1-0, intalnirea disputata vineri cu Franta in sferturi, scrie ziare.com.

Golul marcat de fundasul Hummels in startul partidei a fost indeajuns ca Mannschaftul sa obtina biletele pentru penultimul act al turenului brazilian, unde va juca impotriva castigatorei sfertului dintre Brazilia si Columbia.

Francezii au inceput mai bine partida, dar nemtii au deschis scorul la prima actiune de poarta. In minutul 13, Hummels a reluat superb cu capul dupa o centrare din lovitura libera a lui Kroos.

Nationala din Hexagon a incercat egalarea, iar Benzema a trecut in mai multe randuri pe langa gol. Insa imprecizia varfului lui Real Madrid din bravul Neuer au facut ca scorul sa ramana 1-0 la pauza.

In actul secund, francezii au atacat, insa in putine randuri au reusit sa ajunge periculos la poarta adversa. De partea cealalta, Germania a fost periculoasa prin nou intratul Schurrle.

1-0 si Germania ajunge din nou in semifinalele unui turneu final, acolo unde va avea o misiune foarte grea, indiferent daca va da peste Brazilia sau daca va fi Columbia.