CM 2018: Argentina, calificata dramatic in optimi, dupa 2-1 cu Nigeria (VIDEO)

PNL

Selectionata Argentinei, vicecampioana mondiala, s-a calificat dramatic in optimile de finala ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, dupa ce a invins echipa Nigeriei cu scorul de 2-1 (1-0), marti seara, la Sankt Petersburg, in Grupa D, informeaza AGERPRES.

VEZI AICI GOLURILE

Argentina s-a impus cu sansa prin golurile marcate de Lionel Messi (14) si Marcos Rojo (86), respectiv Victor Moses (51 – penalty), dar africanii trebuiau sa mai primeasca un penalty in min. 75, pentru un hent comis de Rojo.

Vicecampioana mondiala a inceput cu un joc mai asezat decat in meciurile anterioare, a incercat sa construiasca fara graba, iar prima oportunitate a venit in min. 8, cand fundasul Tagliafico, infiltrat in atac, a sutat pe langa poarta.

Argentina a deschis scorul in min. 14, prin Leo Messi, care l-a executat pe portarul nigerian dupa o pasa geniala de circa 40 de metri venita de la Banega.

Sud-americanii isi puteau dubla avantajul, dar Higuain a fost blocat in extremis de portarul Uzoho, cu riscul unei accidentari (27). Di Maria a scapat spre poarta, dar Balogun a reusit sa il opreasca din drumul spre gol cu pretul unui cartonas galben (32). Messi a sutat in bara din lovitura libera din marginea careului (34).

”Super Vulturii” au avut un final mai bun de repriza, punand presiune pe careul argentinian, dar nu si-au creat o ocazie clara de gol.

Africanii au inceput bine repriza secunda si au primit penalty la o tinere in careu a lui Balogun de catre Mascherano, Victor Moses transformand lovitura de pedeapsa (51).

Jocul echipei lui Sampaoli s-a rupt din nou, sub presiunea rezultatului, si au fost minute bune de incercari haotice de constructie. Nigeria a incercat sa speculeze erorile pe contre, iar Ndidi (71) a amenintat poarta lui Armani, dar balonul a trecut peste bara. Rojo a atins mingea cu mana in propriul careu, dar arbitrul nu a dictat penalty, iar Ighalo a ratat din situatie buna (75).

Higuain a reluat mult peste poarta in celalalt careu, la una din putinele faze finalizate de argentinieni (80).

Debutantul Armani a salvat un gol ca si facut in min. 84, in fata aceluiasi Ighalo.

Fundasul Rojo, avansat ca varf de conjunctura, a reluat superb, de la 11 metri, centrarea lui Mercado, si a adus calificarea echipei ”albiceleste” in optimile de finala, unde va infrunta Franta, castigatoarea Grupei C.

Messi a marcat golul cu numarul 100 al turneului final din Rusia.

Argentina a castigat fiecare din ultimele 26 de partide la Cupa Mondiala in care a condus la pauza.

Nigeria – Argentina 1-2 (0-1)
Au marcat: Victor Moses (51 – penalty), respectiv Lionel Messi (14), Marcos Rojo (86).
Sankt Petersburg, stadionul Sankt Petersburg: 64.468 spectatori
Cupa Mondiala FIFA 2018, Grupa D

Au evoluat echipele:

Nigeria: 23. Francis Uzoho – 6. Leon Balogun, 5. William Troost-Ekong, 22. Kenneth Omeruo (18. Alex Iwobi, 90) – 11. Victor Moses, 8. Oghenekaro Peter Etebo, 10. John Obi Mikel (capitan), 4. Onyinye Wilfred Ndidi, 2. Bryan Idowu – 7. Ahmed Musa (13. Simeon Nwankwo, 90+2), 14. Kelechi Iheanacho (9. Odion Ighalo, 46). Selectioner: Gernot Rohr.
Rezerve neutilizate: 1. Ikechukwu Ezenwa, 16. Daniel Akpeyi – 3. Elderson Echiejile, 20. Chidozie Awaziem, 12. Abdullahi Shehu, 21. Tyronne Ebuehi, 15. Joel Obi, 17. Ogenyi Onazi, 19. John Ogu.

Argentina: 12. Franco Armani – 2. Gabriel Mercado, 17. Nicolas Otamendi, 16. Marcos Rojo, 3. Nicolas Tagliafico (19. Sergio Aguero, 80) – 15. Enzo Perez (22. Cristian Pavon, 61), 14. Javier Mascherano, 7. Ever Banega, 11. Angel Di Maria (13. Maximiliano Meza, 70) – 10. Lionel Messi (capitan), 9. Gonzalo Higuain. Selectioner: Jorge Sampaoli.
Rezerve neutilizate: 1. Nahuel Guzman, 23. Wilfredo Caballero – 4. Cristian Ansaldi, 6. Federico Fazio, 5. Lucas Biglia, 18. Eduardo Salvio, 20. Giovani Lo Celso, 21. Paulo Dybala, 8. Marcos Acuna

Arbitru: Cuneyt Cakir; arbitri asistenti: Bahattin Duran, Tarik Ongun (toti din Turcia); arbitru de rezerva: Bjorn Kuipers (Olanda); arbitru asistent de rezerva: Sander van Roekel (Olanda)
Arbitru video: Daniele Orsato (Italia); arbitri asistenti video: Pawel Sokolnicki (Polonia), Pawel Gil (Polonia), Massimiliano Irrati (Italia)
Cartonase galbene: Balogun (32), Mascherano (49), Banega (64), Obi Mikel (90+1), Messi (90+4).