CS Minaur castiga Trofeul pe care l-a organizat

CS Minaur a participat la un ultim turneu de pregatire in aceasta vara, organizat chiar in Sala Sporturilor “Lascar Pana” din Baia Mare. Echipa noastra s-a impus in ambele meciuri disputate si a intrat in posesia Trofeului Minaur (editia a treia), locurile urmatoare fiind ocupate de Iuventa Michalovce si de Universitatea Cluj. S-au acordat si trei premii speciale: Cristina Enache (CS Minaur) – cel mai bun portar; Iryna Kompanients (Iuventa) – golgheter (11 goluri) si Roxana Szolosi (CS Minaur) – cea mai buna jucatoare.

In ultima zi, CS Minaur a intalnit campioana Slovaciei, Iuventa Michalovce, pe care a invins-o cu 25-21 (11-16), dupa o prima repriza modesta, cu foarte multe greseli si cu un procentaj de sub 50% la aruncarile la poarta (11 goluri / 23 aruncari, fata de 16/28 la oaspete). S-a recuperat putin in partea a doua (14/24 fata de 5/26 la oaspete).

Dupa cateva minute cu echilibru evident si avantaj de 1-2 goluri pentru Minaur, de la 7-6 (16) am primit cinci goluri la rand: 7-11 (21), iar diferenta a mai crecut cu o lungime pana la pauza: 11-16. Partea a doua a fost dominata clar de Baia Mare, care a avut o aparare foarte buna (poarta a tinut in ambele reprize), drept dovada ca Iuventa n-a marcat decat un singur gol in 20 de minute. Practic, de la 11-16 la pauza s-a facut 19-17 (50). Echipa din Slovacia a revenit la un gol, 21-20 (56), dar finalul ne-a apartinut si Minaur a castigat turneul pe care l-a organizat.