CSM Stiinta Baia Mare s-a impus in derby-ul cu CSA Steaua Bucuresti

In cel de-al doilea joc al noii stagiuni la Baia Mare avea sa poposeasca CSA Steaua Bucuresti (duelul fiind o reeditare a ultimei finale de SuperLiga). Cel mai longeviv duel al zimbrilor de pe prima scena rugbystica romaneasca avea sa fie unul extrem de tacticizat in care formatia care avea sa gafeze mai putin si-ar fi putut asigura intr-o mare masura victoria.

La prima infractiune a oaspetilor un offsaid comis in axul central, fundasul de 33 de ani Dorin Gigi Manole avea sa deschida scorul, 3-0. Sase minute mai tarziu un atac sustinut al militarilor in flancul drept se finalizeaza cu eseul reusit de aripa tongana Tangimana Fonovai.

La adapostul avantajului luat inca din minutul noua (3-7), stelistii reusesc un joc pragmatic conducand mai tot timpul pe tabela de marcaj. Insa si asa formatia campioana reuseste in multe momente ale jocului sa sparga linia de aparare a adversarului fortandu-l in momentele cheie sa gafeze in axul central. Desi scorul consemnat la pauza a fost 9-10, fundasul zimbrilor Dorin Manole reuseste sa reduca din handicap minutele 22 si 40 din lovituri de penalitate transformate din zona centrala.

Cu un avantaj al omului in plus pe teren, Inchizatorul de origine fijiana Eseria Vueti reuseste al doilea eseu al jocului, ecartul militarilor in minutul 44 ajungand la sase puncte, scor 9-15. Forta de atac a zimbrilor din ultimele 22 de minute de joc readuc cu aportul celor doi transformeri de 33 de ani, Dorin Gigi Manole si Taniela Maravunawasawasa formatia gazda in avantaj, penalitatea lui Manole din minutul 75 dovedindu-se hotaratoare in ecuatia acestui derby de traditie al rugby-ului romanesc.

Cu sase lovituri de penalitate transformate, zimbri reusesc sa anuleze cele doua eseuri al militarilor, care puteau obtine victoria daca internationalul de 33 de ani Florin Vlaicu nu ar fi irosit o transformare in minutul 45 si o lovitura de penalitate primita in minutul 27.

Etapa viitoare campioana Romaniei va sta urmand ca peste doua saptamani pe 21 septembrie la Baia Mare sa poposeasca o alta forta a rugby-ului autohton, Timisoara Saracens.

C.S.M.Stiinta Baia Mare – C.S.A.Steaua Bucuresti 18-15 (9-10)

Evolutia scorului:
Min 3 Dorin Gigi Manole – lovitura de pedeapsa din axul central de la circa 38 de metri (3-0)
Min 9 Tangimana Fonovai – eseu reusit in zona centrala dupa un atac sustinut in flancul drept (3-5)
Min 10 Tudor Boldor – transformare eseu (3-7)
Min 18 Florin Vlaicu – lovitura de pedeapsa de la 23 de metri lateral stanga (3-10)
Min 22 Dorin Gigi Manole – lovitura de pedeapsa din 35 de metri zona centrala (6-10)
Min 27 Florin Vlaicu – lovitura de pedeapsa de la circa 40 de metri central, ratata
Min 40 Dorin Gigi Manole – lovitura de pedeapsa de la 39 de metri din axul central (9-10)
Min 42 Iulian Hartig – este avertizat cu cartonasul galben
Min 44 Eseria Vueti – eseu reusit pe partea stanga (9-15)
Min 45 Florin Vlaicu – transformare eseu ratata
Min 48 Taniela Maravunawasawasa – lovitura de pedeapsa de la 40 de metri lateral stanga (12-15)
Min 57 Alexandru Savin – vede cartonasul galben
Min 58 Taniela Maravunawasawasa – lovitura de pedeapsa de la circa 24 de metri lateral stanga (15-15)
Min 66 Dorin Gigi Manole – lovitura de penalitate ratata de la 37 de metri lateral dreapta
Min 75 Dorin Gigi Manole – lovitura de pedeapsa din axul central de la circa 18 metri (18-15)