Cu victoria de la CSMB, Minaur “a rupt” clasamentul în două

Duminică după-amiază, Sala Rapid a fost gazda partidei dintre CSM București și CS Minaur Baia Mare, din cadrul etapei a 10-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Am avut un meci cu o evoluție interesantă a scorului, cu momente de cădere de ambele părți, cu momente excelente de asemenea și cu un final extrem de palpitant în care, din fericire, Minaur a scăpat cu bine și vine acasă cu trei puncte extrem de prețioase.

Băimărenii au început excelent meciul, cu o apărare extrem de fermă și goluri marcate pe contraatac și faza a doua: 1-4 (5), 4-9 (15). Din acest moment, până la pauză, jucăria noastră se strică, pasele nu mai merg, ratăm din orice poziție, mai facem și greșeli tehnice individuale și CSM egalează la 10 (23). Finalul de primă parte găsește gazdele în avantaj, 14-13. Prima și singura dată când CSMB a condus în prima repriză.

Începem partea a doua binișor, revenim în avantaj: 14-15 (33), dar CSMB profită de toate erorile noastre, apoi și de doi oamni în plus pe teren și duce scorul la 20-16. Sandu Sabou cere time-out și le spune elevilor săi că este timp să întoarcă rezultatul. Urmează trei minute de vis, cu o dublă Căbut din 7m și altă dublă pe contraatac cu Kotrc finalizator și e 20-20.  De la 22-22, Teca și Kotrc duc scorul la 22-24, iar cu patru minute înainte de final avem 24-27. Teixeira transformă un 7m, apoi Asoltanei intră mai repede în teren și primește două minute. Gazdele sunt în patru pe apărare și avem balonul, dar încercăm o aeriană care nu iese și imediat luăm gol de la Tărîță: 26-27 (min. 57.04). Buguleț înscrie pentru 26-28 (57.46), apoi Botea aruncă pe lângă. Înscrie din nou Buguleț din extremă, apoi Tărîță aduce scorul la 27-29. Mai sunt 51 de secunde și avem balonul. Vujic se grăbește și aruncă la poartă, dar balonul lovește bara, apoi CSMB obține un 7m, transformat de Teixeira: 28-29. Mai sunt doar 15 secunde și putem ține de balon până la final. Căbuț găsește însă să arunce la poartă, Bucătaru scoate, apoi “dă un contraatac” până pe 6m la noi, de unde Jerebie aruncă pe lângă portar, cu podeaua, însă prea tare și balonul trece peste poartă. Avem mingea din nou, mai sunt 3-4 secunde și punctele vin în Baia Mare.

CSM București – CS Minaur Baia Mare: 28-29 (14-13)
  • Sala”Rapid” din București; s-a jucat fără spectatori
  • Arbitri: Laszlo Gal (Harghita) – Alexandru Constantin (București). Observator: Viorel Dobre (București)
  • Aruncări de la 7m: 7-7 (transformate: 7-4; au ratat: Bera, Vujovic, Kotrc). Minute de eliminare: 16-10 (în min. 43, Capotă a fost descalificat pentru trei eliminări)
  • CSM București: Alexandru Bucătaru (6 intervenții, a apărat și 2 de 7m), Mihai Merlă, Sebastian Baciu – Tudor Botea 8, Henrique Selicani Teixeira 7 (toate din 7m), Alexandru Tărîță 3, Andras Szasz 3, Nicolae Ungureanu 2, Alexandru Asoltanei 1, Cosmin Capotă 1, Iulian Jerebie 1, Chike Onyejekwe 1, Samvel Aslanian 1, Mihai Mitu, Emilian Turcu, Bogdan Voica. Antrenori: Eliodor Voica și Bogdan Voica
  • CS Minaur: Anton Terekhov (11 intervenții), Barna Buzogany, Răzvan Pop – Milan Kotrc 8 (unul din 7m), Călin Căbuț 6 (2 din 7m), Tudor Buguleț 3, Andrei Buzle 3, Stefan Vujic 3, Stevan Vujovic 2 (unul din 7m), Gabriel Massuca Teca 1, Tomas Cip 1, Anderson Mollino da Silva 1, Daniel Bera 1, Robert Nagy, Ștefan Huta. Nu au intrat în teren: Erik Pop, Mihai Bușecan. Antrenor: Alexandru Sabou

4. Steaua București – 24p (288-258) – 10
  5. Minaur Baia Mare – 22p (270-264) – 10
  6. CSM Focșani – 19p (269-267) – 10
  7. CSM București – 12p (283-274) – 10
  8. CSM Vaslui – 12p (268-280) – 10
  9. ACS HC Buzău – 12p (270-297) – 10
  10. CSU Suceava – 9p (270-281) – 10
  11. CSM Bacău – 7p (280-302) – 10
  12. Poli Timișoara – 6p (280-304) – 10
  13. CSM Alexandria – 3p (249-281) – 10
  14. Universitatea Cluj – 3p (258-324) – 10

Etapa a 11-a. Joi, 18 noiembrie: Dobrogea Sud – Focșani. Vineri, 19 noiembrie: Steaua – Suceava (18.00, TVR 1). Sâmbătă, 20 noiembrie: Dinamo – Turda (15.30, TVR 2); CS Minaur – HC Buzău (ora 18.00). Duminică, 21 noiembrie: Bacău – CSM București; Vaslui – Timișoara; Alexandria – CSU Cluj.