EHF Europa League: CS Minaur Baia Mare s-a calificat în Final Four

Habar n-am unde vor duce toate drumurile, sigur ele nu vor duce la Roma, pentru că suntem la handbal, nu la proverbe. Poate în Baia Mare, poate în Danemarca, poate în Germania. În oricare dintre cazuri, drumul este unul și pentru CS Minaur Baia Mare, echipă care reușește calificarea în Final Four-ul EHF Europa League  pentru a doua oară consecutiv. Și trebuie să savurăm cu toții această performanță, măcar pentru că Minaur a obținut ce doar visa la începutul acestui sezon. Calificarea în Final Four este o performanță de excepție, iar tot ce va veni de aici încolo va fi bonus.

Minaur a eliminat Sola HK, echipa norvegiană pe care toată lumea o vedea favorită înaintea dublei. Pentru că Sola câștigase toate meciurile de pe teren propriu în această ediție a Ligii Europa,  pentru că s-a impus în 9 din cele 10 meciuri jucate, pentru că e din Norvegia și că tot ce e handbal acolo face mai mult decât ceea ce e handbal la noi. După victoria de pe teren propriu cu 40-32, Minaur a schimbat serios datele calificării, devenind favorită, chiar în pofida unor voci care dădeau tot pe Sola ca punct de întâlnire al echipelor nordicilor în Final 4.

Și-a venit meciul de duminică, de la Stavanger, cu o sală plină, în galben, și cu roșu răzleț prin tribune. Nici nu conta acolo acel roșu, cât a contat pe teren. Minaur începe oarecum stăpână pe sine și extrem de eficientă, cu 1-3 (5). Apoi, ratăm trei aruncări de la 7m în primele 10 minute și povestea începe să fie povestită de echipa norvegiană, care ratează doar două aruncări la poartă pe parcursul primei reprize (16 goluri din 18 – la noi a fost 10/21). Scorul crește în favorarea gazdelor, auzim din ce în ce mai tare “Sola, Sola” în tribune, iar joaca noastră nu prea merge. Raul Fotonea le cere fetelor la primul time-out luat să stea liniștite și are dreptate, pentru că rău nu poate merge la infinit. Și totuși, la pauză e 16-10 și din 15 minute de pauză am tremurat măcar 10 (procentaj bun).

Pauza a fost un sfetnic bun pentru Minaur. Greu de spus ce s-a întâmplat dincolo și nici nu sunt convins că mai interesează pe cineva. De la 17-11 (33) Minaur joacă FABULOS timp de opt minute, nu ia niciun gol, dar reușește să puncteze de 7 ori consecutiv: 17-18 (41). Enache prinde în poartă, apărarea este ceas elvețian, iar în atac intră tot, cu Burlachenko în formă mare. Ultimele 20 de minute le jucăm cu apele liniștite. Conducem de mai multe ori, chiar și la două goluri diferență, iar gazdele își dau seama că mai mult de o victorie nu pot obține. Și nici acolo nu și-au dat seama bine, pentru că nici pe aia n-au reușit-o. Și uite așa, Minaur ajunge pentru a doua oară la rând în elita Ligii Europa.

Și încă ceva, aici nu e noroc sau altceva, e doar multă multă muncă!

Sola HK – CS Minaur Baia Mare: 29-29 (16-10)
  • Stavanger Idrettshall; cca 2.500 spectatori
  • Arbitri: Miro Korja și Christopher Metsamaki (Finlanda). Delegat EHF: Zigmars Sondors (Letonia)
  • Aruncări de la 7m: 3-8 (transformate: 1-5; au ratat: Deila, Herrem / Lavko, Laslo, De Souza). Minute de eliminare: 8-6
  • Sola: Amalie Froland (4 intervenții, a apărat și 2 de 7m), Tonje Haug Lerstad (3 intervenții), Johanna Fossum – Camilla Herrem 8, Line Rushfeldt Deila 6 (unul din 7m), Kristina Sirum Novak 5, Froydis Seierstad Wiik 4, Kristiane Knutsen 3, Maja Magnussen 2, Angunn Gudmestad 1, Guro Berland Husebo, Martine Wolff, Kaja Horst Haugseng, Lene Kristiansen Tveiten, Marta Barka, Hege Holgersen Danielsen. Antrenor Steffen Stormo Stegavik
  • CS Minaur: Cristina Enache (3 intervenții), Amra Pandzic (3 intervenții, a apărat și un 7m) – Cristina Laslo 7 (unul din 7m), Yaroslava Burlachenko 6 (unul din 7m), Jelena Lavko 5 (2 din 7m), Ana Maria Tănasie 4, Asuka Fujita 4, Anca Polocoșer 1, Aleksandra Zych 1, Andreea Țîrle 1 (din 7m), Alexandra Severin, Raluca Petruș, Andreea Popa, Karoline de Souza, Eva Kerekes. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu

Meciurile din sferturi

• CS Minaur Baia Mare (România) – Sola HK (Norvegia): 40-32 și 29-29
  • ES Besancon Feminin (Franța) – SG BBM Bietigheim (Germania): 23-29 și 20-30
  • SCM Râmnicu Vâlcea (România) – Herning Ikast Handbold (Danemarca): 33-39 și 28-33
  • Storhamar Handball Elite (Norvegia) – Viborg HK (Danemarca): 31-33 și 37-38

CS Minaur Baia mare, SG BBM Bietigheim, Herning Ikast Handbold și Viborg HK s-au calificat în Final Four, fază programată pentru datele de 14 și 15 mai, într-o locație care va fi stabilită ulterior.