EURO 2020: Anglia a învins Germania cu 2-0 şi s-a calificat în sferturile de finală

Echipa de fotbal a Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2020, după ce a învins formaţia Germaniei cu scorul de 2-0 (0-0), marţi seara, pe Stadionul Wembley din Londra, în optimile de finală ale competiţiei, informează AGERPRES.

Selecţionata Albionului a reuşit să se impună în acest cap de aşi al optimilor prin două goluri înscrise în ultimul sfert de oră al partidei, de Raheem Sterling (75) şi Harry Kane (86).

Meciul a fost unul strâns, ambele echipe anihilându-se reciproc în cea mai mare parte a timpului.

În cele din urmă Germania s-a recunoscut învinsă şi astfel se încheie o epocă (de 15 ani), cea a selecţionerului Joachim Loew, care a condus Die Manschaft la titlul mondial în 2014. Următorul antrenor va fi un discipol al său, Hansi Flick.

Meciul de pe Wembley a început cu două echipe circumspecte, fără a-şi asuma riscuri, astfel că ocaziile mari de gol au fost destul de rare. Prima oportunitate a aparţinut oaspeţilor, dar şutul lui Goretzka din marginea careului a fost prins de Pickford (4).

Sterling, care marcase ambele goluri ale Angliei în faza grupelor, a tras bine de la circa 22 de metri, însă Neuer a respins (16).

Englezii au mai trecut pe lângă gol în min. 27, când Maguire a trimis cu capul pe lângă poartă de la 6 metri.

Germania a avut şi ea două ocazii, însă Gosens nu a ajuns la centrarea lui Kimmich (31), iar apoi Pickford l-a blocat salvator pe Werner (32) în marginea careului mic.

Anglia putea intra în avantaj la pauză, însă Hummels l-a deposedat in extremis pe Kane (45+1), care a fost prea lent în careul de 6 metri.

Oaspeţii au început în forţă repriza secundă, iar Pickford a fost nevoit să respingă mingea peste transversală cu o paradă (48), la şutul expediat de Havertz din marginea careului.

Multă vreme jocul a trenat şi niciuna dintre echipe nu a reuşit să găsească breşe în blocul defensiv al adversarei.

Intrarea lui Grealish a părut că a deblocat într-o oarecare măsură jocul, iar în min. 75, Sterling a reluat simplu în plasă mingea centrată de pe stânga de Shaw, deschizând scorul.

Germania putea reveni în joc, dar Muller a ratat o ocazie imensă, şutând pe lângă poartă în situaţie de unu la unu cu Pickford (81).

Al doilea gol al Angliei a fost, în fapt, o copie la indigo a primului, cu o centrare a lui Grealish în faţa porţii şi reluarea lui Kane (86).

Ziua de marţi a fost una cu ghinion pentru Germania, care în urmă cu exact 13 ani pierdea în faţa Spaniei finala EURO 2008 (0-1).

Germania nu mai pierduse pe Wembley din 1975.

Anglia a arătat încă o dată că este o echipă solidă, fiind singura de la EURO 2020 fără gol încasat.

Germania, adversara României în preliminariile CM 2022, este doar la al treilea meci din ultimele 30 în care nu înscrie.

În sferturi, pe 3 iulie, la Roma, Anglia va întâlni învingătoarea dintre Suedia şi Ucraina.

Anglia – Germania 2-0 (0-0)
Au marcat: Raheem Sterling (75), Harry Kane (86).
Londra, Stadionul Wembley: 41.973 spectatori
EURO 2020 – optimile de finală

Au evoluat echipele:

Anglia: 1. Jordan Pickford – 2. Kyle Walker, 6. Harry Maguire, 5. John Stones – 12. Kieran Trippier, 14. Kalvin Phillips, 4. Declan Rice (8. Jordan Henderson, 88), 3. Luke Shaw – 25. Bukayo Saka (7. Jack Grealish, 69), 9. Harry Kane (căpitan), 10. Raheem Sterling. Selecţioner: Gareth Southgate.
Rezerve neutilizate: 13. Aaron Ramsdale, 23. Sam Johnstone – 11. Marcus Rashford, 15. Tyrone Mings, 16. Conor Coady, 17. Jadon Sancho, 19. Mason Mount, 20. Phil Foden, 24. Reece James, 26. Jude Bellingham.

Germania: 1. Manuel Neuer (căpitan) – 4. Matthias Ginter (23. Emre Can, 87), 5. Mats Hummels, 2. Antonio Rudiger – 6. Joshua Kimmich, 18. Leon Goretzka, 8. Toni Kroos, 20. Robin Gosens (19. Leroy Sane, 88) – 7. Kai Havertz, 25. Thomas Muller (14. Jamal Musiala, 90+2) – 11. Timo Werner (10. Serge Gnabry, 68). Selecţioner: Joachim Loew.
Rezerve neutilizate: 12. Bernd Leno, 22. Kevin Trapp – 3. Marcel Halstenberg, 9. Kevin Volland, 15. Niklas Suele, 17. Florian Neuhaus, 21. Ilkay Gundogan, 24. Robin Koch.

Arbitru: Danny Makkelie; arbitri asistenţi: Hessel Steegstra, Jan de Vries (toţi din Olanda); al patrulea oficial: Srdjan Jovanovic; arbitru de rezervă: Uros Stojkovic (ambii din Serbia)
Arbitru video: Pol van Boekel (Olanda); arbitri asistenţi video: Kevin Blom (Olanda), Inigo Prieto (Spania), Alejandro Hernandez (Spania)
Delegat UEFA: Myrsini Psarropoulou (Grecia), observator UEFA pentru arbitri: Roberto Rosetti (Italia)
Cartonaşe galbene: Rice (8), Ginter (25), Phillips (45), Gosens (72), Maguire (77).