Europa League: CFR invinge in prima mansa din turul III preliminar. Tucudean, doua goluri

PNL

Campioana Romaniei, CFR Cluj, a Invins In deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa armeana FC Alaskert Erevan, joi seara, Intr-o partida din cadrul primei manse a turului III preliminar al competitiei Europa League la fotbal.

Ambele goluri ale ardelenilor au fost marcate de atacantul George Tucudean, In minutele 5 si 49, ultimul din penalty.

Prima repriza a meciului de la Erevan a avut un ritm alert, cu actiuni ofensive la ambele porti Inca din startul jocului.

Dupa o prima ocazie a lui Paun (min.2), CFR Cluj a deschis scorul prin Tucudean, care l-a Invins pe portarul armenilor din interiorul careului, dupa o pasa In banda stanga primita de la Mario Camora (min.5).

Gazdele au Incercat sa ameninte poarta clujenilor mai mult cu suturi de la distanta, In timp ce actiunile mai periculoase au apartinut tot campioanei Romaniei, care a ratat doua bune ocazii de gol pana la pauza, prin Mihai Bordeianu (min.17 si 33).

CFR si-a marit avantajul dupa pauza, prin George Tucudean, care a reusit dubla In minutul 49, In urma unei lovituri de la 11 m, dupa ce tot el a fost faultat In careu de Praznovsky, care a vazut cartonasul galben.

Dupa cel de-al doilea gol, campioana Romaniei a controlat ostilitatile pe teren, gratie superioritatii tehnice a jucatorilor sai. Armenii, desi mai agresivi In joc, nu au reusit sa puna cu adevarat In pericol poarta echipei clujene, care a obtinut o victorie meritata In partida de la Erevan.

Meciul retur se va disputa joi, 16 august, la Cluj-Napoca, de la ora 20,00.

Daca va trece de campioana Armeniei, CFR Cluj va juca In play-off-ul Europa League cu castigatoarea confruntarii dintre Legia Varsovia (Polonia) si Dudelange (Luxemburg).

FC Alaskert – CFR Cluj 2-0 (1-0)
A marcat: George Tucudean (5, 49 – penalty)
Erevan – Stadionul Republican Vazgen Sargsian
Europa League – Turul III preliminar (prima mansa)

Echipe:
FC Alaskert: 55. Ognjen Cancarevic – 17. Artak Edigarian, 3. Voskanian, 5. Danijel Stojkovic, 22. Oliver Praznovsky, 8. Gagik Daghbasian – 2. Gustavo Marmentini (11. Edgar Mancharian – min.53), 22. Artak Grigorian, 20. Artur Edigarian (capitan, 13. Danilo Sekulic – min.52), 18. Jefferson (19. Cesar Romero Jr – min.65), – 15. Uros Nenadovic. Antrenor: Varujan Sukasian.
Rezerve neutilizate: 1. Henri Avagian – 6. Goran Antonic, 9. Artak Dasian, 14. Artem Simonian.

CFR Cluj: 87. Giedrius Arlauskis – 6. Cristian Manea, 55. Paulo Vinicius, 30. Andrei Muresan, 45. Mario Camora (capitan) – 28. Ovidiu Hoban, 8. Damjan Djokovic – 7. Alexandru Paun, 37. Mihai Bordeianu (31. Alexandru Ionita – min.82), 27. Sebastian Mailat (18. Valentin Costache – min.63) – 20. George Tucudean (88. Robert Ndip Tambe.- min.68). Antrenor: Antonio Conceicao.
Rezerve neutilizate: 12. Cosmin Vatca – 5. Mate Males, 22. Adam Lang, 77. Andrei Peteleu.

Arbitru: Serghei Boiko; asistenti: Viktor Matias si Oleksandr Voitiuk; arbitru de rezerva Mikola Blakin (toti Ucraina).
Cartonase galbene: Artur Edigarian (27), Danijel Stojkovic (29), Oliver Praznovsky (48), Artak Grigorian (86).