Europa League: Valencia, Lyon, Benfica si Betis, favorite la calificare

Valencia, Lyon, Benfica si Betis au obtinut victorii importante, joi seara, care se ofera statutul de favorite la calificarea in sferturile de finala ale Europa League la fotbal, scrie Agerpres.

Valencia CF a facut un pas mare spre sferturile de finala gratie victoriei la scor de forfait, 3-0, reusite cu Ludogoret Razgrad, joi seara, la Sofia, in prima mansa a optimilor de finala.

Oaspetii au deschis rapid scorul, prin Antonio Barragan (5), dar campioana Bulgariei, care nu a putut conta pe fundasul roman Cosmin Moti in acest meci (suspendat), a avut sansa egalarii, slovenul Roman Bezjak ratand un penalty in min. 26. Desi in inferioritate numerica, ibericii au mai punctat de doua ori, prin Cartabia (33) si Senderos (59), iar Ludogoret a incheiat si ea in zece oameni, dupa eliminarea brazilianului Juninho Quixada (80).

Basel si Red Bull Salzburg au incheiat nedecis, 0-0, intr-un meci condus de o brigada de arbitri din Romania, formata din Ovidiu Hategan la centru, arbitrii asistenti Octavian Sovre si Sebastian Gheorghe, arbitrii asistenti aditionali Alexandru Tudor si Sebastian Coltescu, arbitrul de rezerva Radu Ghinguleac.

FC Porto a invins pe Napoli cu scorul de 1-0, gol marcat de columbianul Martinez.

Benfica s-a impus cu 3-1 la Londra, in fata lui Tottenham, englezii fiind privati si de data aceasta de Vlad Chiriches.

Lyon a dispus cu 4-1 de Viktoria Plzen, dupa ce campioana Cehiei a deschis scorul. Betis a castigat cu 2-0 prima mansa a duelului cu concitadina Sevilla FC. Juventus a fost tinuta in sah de Fiorentina, 1-1.

Rezultate:

FC Porto (Portugalia) — SSC Napoli (Italia) 1-0
A marcat: Jackson Martinez (57).

FC Basel (Elvetia) — FC Red Bull Salzburg (Austria) 0-0

Ludogoret Razgrad (Bulgaria) — Valencia CF (Spania) 0-3
Au marcat: Antonio Barragan (5), Federico Nicolas Cartabia (33), Philippe Senderos (59).
Roman Bezjak (Ludogoret) a ratat un penalty in min. 26.
Cartonase rosii: Juninho Quixada (80), respectiv Seydou Keita (24).

Olympique Lyon (Franta) — Viktoria Plzen (Cehia) 4-1
Au marcat: Gueida Fofana (12, 70), Alexandre Lacazette (53), Arnold Mvuemba (61), respectiv Tomas Horava (3).

AZ Alkmaar (Olanda) — Anji Mahacikala (Rusia) 1-0
A marcat: Aron Johannsson (29 — penalty).

Sevilla FC (Spania) — Betis Sevilla (Spania) 0-2
Au marcat: Leo Baptistao (15), Salva Sevilla (77).

Tottenham Hotspur (Anglia) — Benfica Lisabona (Portugalia) 1-3
Au marcat: Christian Eriksen (64), respectiv Rodrigo (29), Luisao (58, 84).

Juventus Torino (Italia) — Fiorentina (Italia) 1-1
Au marcat: Arturo Vidal (3), respectiv Mario Gomez (79).

Partidele retur vor avea loc pe 20 martie.