FC Barcelona a castigat Cupa Spaniei pentru a 30-a oara

Echipa FC Barcelona a castigat Cupa Spaniei la fotbal pentru a 30-a oara in istoria sa, invingand cu scorul de 5-0 (3-0) formatia FC Sevilla, in finala disputata sambata seara pe stadionul Metropolitano din Madrid, informeaza AGERPRES.

Catalanii au dominat cu autoritate prima repriza a intalnirii, pe parcursul careia au marcat de trei ori, prin uruguayanul Luis Suarez (min.14 si 40) si argentinianul Lionel Messi, care a punctat la randul sau in minutul 31.

Dupa pauza, Barca si-a marit avantajul prin Andres Iniesta (min.52), capitanul gruparii “blaugrana” fructificand o pasa impecabila a lui Messi (co-autor si la cel de-al doilea gol al lui Suarez).

Brazilianul Philippe Coutinho a inscris al cincilea gol al catalanilor, in minutul 69, cand a transformat o lovitura de la 11 m, dupa un hent in careu comis de Clement Lenglet, fundasul central al andaluzilor.

Ajunsa anul acesta la cea de-a 116-a editie, Copa del Rey este cea mai veche competitie din fotbalul spaniol, fiind infiintata in 1903.

Dupa FC Barcelona, care a cucerit trofeul pentru al patrulea an consecutiv, echipa cu cele mai multe succese in Cupa Spaniei este Athletic Bilbao (23), urmata de Real Madrid (19) si Atletico Madrid (10).