FC Viitorul, la un pas de eliminarea din Europa League, dupa 1-3 cu Red Bull Salzburg

PNL

Echipa de fotbal FC Viitorul Constanta este ca si eliminata din Europa League, dupa ce a fost invinsa de formatia austriaca FC Red Bull Salzburg cu scorul de 3-1 (3-1), joi seara, la Ovidiu, in prima mansa a play-off-ului competitiei, informeaza AGERPRES.

Hee-Chan Hwang (2), Hannes Wolf (29) si Munas Dabbur (31) au marcat pentru oaspeti, in timp ce golul echipei antrenate de Gheorghe Hagi a fost reusit de George Tucudean (7).

Campioana Romaniei a facut o prima repriza catastrofala si mai are sanse pur teoretice de a se califica in faza grupelor.

Meciul a inceput practic de la 0-1, oaspetii marcand in al doilea minut de joc, cand Hee-Chan Hwang a marcat cu un sut in diagonala, dupa o eroare a lui Boli. FC Viitorul a egalat destul de rapid (7), cand Tucudean a sanctionat greseala fundasului Lainer si pozitionarea gresita a portarului Stankovic.

Echipa din Salzburg a transat soarta partidei in decurs de trei minute, punctand prin Wolf (29), ramas singur cu portarul, dupa o noua eroare a apararii constantene, si prin Dabbur (31), cu un sut din marginea careului.

Rimniceanu a fost providential in alte doua situatii in prima repriza (33), in faze consecutive, in fata atacantilor Hwang, respectiv.

FC Viitorul a avut o sansa de a reduce din diferenta, dar Cicaldau (45) a tras de la 18 metri, putin pe langa poarta.

Echipa antrenata de Gheorghe Hagi a avut sansa de a reintra in meci, dar Chitu (47) a ratat incredibil in situatie de unu la unu cu portarul, sutand direct in Stankovic.

Portarul Rimniceanu a mai salvat doua goluri ca si facute, la reluarea din apropiere a lui Dabbur (77) si la sutul lui Wolf (80).

Vina a testat vigilenta lui Stankovic (83), iar Tucudean a ratat ultima ocazie (90+2), sutand cu stangul, milimetric peste transversala.
Returul va avea loc pe 24 august, in orasul lui Mozart.

FC Viitorul Constanta — FC Red Bull Salzburg 1-3 (1-3)
Au marcat: George Tucudean (7), respectiv Hee-Chan Hwang (2), Hannes Wolf (29), Munas Dabbur (31).
Ovidiu, Academia Hagi — Stadion Central
Europa League — play-off (tur)

Au evoluat echipele:

FC Viitorul: 12. Victor Rimniceanu — 21. Kevin Boli, 14. Bogdan Tiru (capitan; 19. Robert Hodorogea, 46), 4. Marius Constantin, 22. Cristian Ganea — 18. Dani López, 5. Sebastian Mladen, 11. Ionut Vina — 25. Aurelian Chitu (27. Eric De Oliveira Pereira, 72), 20. George Tucudean, 23. Alexandru Cicaldau (7. Florinel Coman, 51). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Rezerve neutilizate: 31. Alexandru Buzbuchi — 10. Ovidiu Herea, 98. Adrian Dumitrescu, 99. Tudor Baluta.

Salzburg: 1. Cican Stankovic — 22. Stefan Lainer, 3. Paulo Miranda, 5. Duje Caleta-Car, 17. Andreas Ulmer — 11. Marc Rzatkowski (4. Amadou Haidara, 70), 13. Hannes Wolf (18. Takumi Minamino, 81), 8. Diadie Samassékou, 14. Valon Berisha (capitan) — 19. Hee-Chan Hwang (21. Fredrik Gulbrandsen, 75), 9. Munas Dabbur. Antrenor: Marco Rose
Rezerve neutilizate: 31. Carlos Miguel Coronel — 24. Christoph Leitgeb, 25. Patrick Farkas, 34. Marin Pongracic.

Arbitru: Anthony Taylor; arbitri asistenti: Gary Beswick, Adam Nunn; arbitru de rezerva: Robert Madley (toti din Anglia)
Observator UEFA pentru arbitri: Juan Antonio Fernandez Marin (Spania), delegat UEFA: Irakli Nakaidze (Georgia)
Cartonase galbene: Dani López (25), Mladen (34), Paulo Miranda (55), Eric (90+3)