Fotbal: Armenia – Romania 0-5, in preliminariile CM 2018

stancu_9Nationala de fotbal a Romaniei a surclasat formatia Armeniei cu scorul de 5-0 (4-0), sambata, la Erevan, pe Stadionul Vazghen Sargsian, in Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018, informeaza AGERPRES.

Tricolorii au obtinut prima lor victorie sub comanda selectionerului german Christoph Daum, dupa un debut cu stangul in campania pentru Rusia 2018, 1-1 acasa cu Muntenegru.

Romania transase deja soarta partidei in primul sfert de ora, cand tabela de marcaj arata 0-3, cele cinci goluri fiind marcate de Bogdan Stancu (4 — penalty), Adrian Popa (10), Razvan Marin (12), Nicusor Stanciu (29) si Alexandru Chipciu (53).

Bogdan Stancu a deschis scorul din penalty (4), dupa un hent comis pe linia portii de Gor Malakian, care a fost eliminat. Adrian Popa, lansat excelent de Nicusor Stanciu, a majorat diferenta in minutul 10. Razvan Marin a marcat al treilea gol al partidei (12), chiar in meciul sau de debut in echipa nationala, cu un sut din marginea careului. Nicusor Stanciu, care a pasat decisiv la golurile doi si trei, a inscris al patrulea gol, cu un sut sub transversala, in urma unei mingi recuperate de Bogdan Stancu de la Gael Andonian (29).

In prima repriza, Marin a fost aproape de ”dubla” (25), dar sutul sau de la 25 metri a fost retinut greu de portar.
Finalul primei parti a fost mai bun pentru gazde, care au avut doua oportunitati, un sut al lui Ozbiliz din afara careului, retinut de Tatarusanu (42), iar apoi Pizzelli (45) nu a reusit sa reia in plasa din 6 metri.

Dupa pauza, Petre Marin a sutat cu stangul, putin pe langa (50), iar Muradian (56) a expediat mingea pe langa sut tinta.

Alex Chipciu a marcat al cincilea gol al tricolorilor, ramas singur cu portarul, dupa o pasa splendida a lui Razvan Marin (59).

Armenia a mai avut o singura tentativa notabila, insa Tatarusanu a prins sutul lui Pizzelli (71).

Tricolorii s-au jucat cu ocaziile, ratand prin Keseru (75, 87), Stanciu (77), Rotariu (85) si Latovlevici (87).

In echipa Armeniei, Ghegam Kadimian s-a accidentat la incalzire si a fost inlocuit cu Vardan Pogosian.

Romania va juca urmatorul meci marti, la Astana, cu Kazahstanul, de la ora 19,00 (ora Romaniei).

Armenia — Romania 0-5 (0-4)
Au marcat: Bogdan Stancu (4 — penalty), Adrian Popa (10), Razvan Marin (12), Nicusor Stanciu (29), Alexandru Chipciu (59).
Erevan, Stadionul Vazghen Sargsian: 7.000 spectatori
Preliminariile Cupei Mondiale 2018 — Grupa E

Au evoluat echipele:
Armenia: 1. Arsen Beglarian — 15. Hrair Mkoian, 3. Varazdat Haroian, 5. Gael Andonian (4. Taron Voskanian, 39), 20. Levon Hairapetian — 11. Artak Grigorian, 9. Gor Malakian — 23. Aras Ozbiliz (13. Kamo Hovhannisian, 64), 8. Marcos Pizzelli (capitan), 21. Davit Manoian — 10. Vardan Pogosian (19. Karen Muradian, 33). Selectioner: Varujan Sukiasian.

Rezerve neutilizate: 12. Gor Manukian, 22. Anatoli Aivazov — 2. Andranik Voskanian, 6. Artur Kartasian, 17. Vahagn Minasian, 16. Davit Hakobian, 14. Zaven Badoian, 18. Ghegam Harutiunian.

Romania: 12. Ciprian Tatarusanu — 2. Romario Benzar, 22. Cristian Sapunaru, 21. Dragos Grigore (capitan), 3. Iasmin Latovlevici — 14. Razvan Marin, 5. Ovidiu Hoban — 8. Adrian Popa, 23. Nicolae Stanciu (17. Erik Bicfalvi, 82), 7. Alexandru Chipciu (10. Dorin Rotariu, 67) — 19. Bogdan Stancu (13. Claudiu Keseru, 57). Selectioner: Christoph Daum.

Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 16. Silviu Lung jr — 4. Cosmin Moti, 6. Alin Tosca, 9. Florin Andone, 11. Denis Alibec, 15. Valerica Gaman, 18. Andrei Prepelita, 20. Gabriel Enache.

Arbitru: Vladislav Bezborodov; arbitri asistenti: Maksim Gavrilin, Valeri Dancenko; arbitru de rezerva: Serghei Ivanov (toti din Rusia)
Delegat UEFA: Ivan Lekov (Bulgaria), observator UEFA pentru arbitri: Ilkka Koho (Finlanda)
Cartonase galbene: Grigorian (32).
Cartonas rosu: Gor Malakian (3).