Fotbal: Astra Giurgiu – Genk 2-2, in saisprezecimile Europa League

PNL

Astra Giurgiu si formatia belgiana KRC Genk au terminat la egalitate, 2-2 (1-1), joi seara, pe stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu, in prima mansa a saisprezecimilor de finala ale Europa League la fotbal, informeaza AGERPRES.

Campioana Romaniei a smuls egalul in ultimul minut, dar pastreaza sansele sale la calificarea in optimi, avand in vedere meciurile bune facute in deplasare in aceasta campanie europeana.

Genk a condus de doua ori, prin golurile marcate de Timoty Castagne (25) si Leandro Trossard (83), dar Astra a reusit sa revina de fiecare data, prin golurile inscrise de Constantin Budescu (43) si Takayuki Seto (90).

Sumudica a inceput cu un sistem 3-4-3, care nu a dat rezultate prea bune, oaspetii avand o posesie covarsitoare in prima repriza.

Totusi, Astra a creat pericol la poarta australianului Ryan in primul sfert de ora al partidei, Budescu (13) fiind busculat in careu, dar arbitrul nu a acordat nimic, pentru ca apoi Teixeira (16) sa incerce o minge plasata sub transversala, prinsa de Ryan.

Pozuelo a trimis o centrare periculoasa in fata portii gazdelor, dar portarul Lung a intervenit si a retinut (23).

Intregul compartiment defensiv al Astrei a gresit in minutul 25, la o faza de atac a oaspetilor, iar Timoty Castagne a inscris simplu. A fost primul gol marcat de Castagne din data de 2 mai 2015, in toate competitiile.

Oaspetii au controlat jocul si au fost aproape si de al doilea gol, insa Lung a retinut in cele din urma mingea trimisa printre picioare de Trossard (37).

Astra a restabilit egalitatea (43), la capatul unei faze splendide de atac, Budescu executandu-l pe Ryan, dupa o pasa excelenta a lui Filipe Teixeira.

Sumudica a schimbat sistemul de joc la pauza, trecand la 4-4-2, iar acest lucru a inceput sa dea roade, giurgiuvenii avand o posesie mai buna, iar actiunile ofensive, coordonate de Sapunaru, au devenit incisive.

Teixeira a trimis peste poarta (53) din pozitie ideala, dupa faza inceputa de Ionita II si continuata de Budescu. Apoi, Ionita II (59) a sutat putin pe langa poarta.

Oaspetii au ratat si ei o mare ocazie, prin Samatta, al carui sut din afara careului a fost respins de Lung (61).

Budescu a tras razant cu transversala (63), dar Genk a replicat si Boetius (81) a fost blocat de Seto. Japonezul a fost cel care a gresit la o minge aproape de mijlocul terenului (83), iar Leandro Trossard a marcat al doilea gol al belgienilor.

Astra a luat cu asalt poarta echipei Genk, iar Ryan a salvat magistral un gol la reluarea cu capul trimisa de Sapunaru (89). Seto si-a rascumparat greseala si a adus egalarea, cu o lovitura de cap (90), la centrarea lui Florea.

Astra nu a putut conta in acest meci pe Florin Lovin si Boubacar Mansaly, ambii suspendati. Astra a ajuns la cinci meciuri consecutive fara infrangere in Europa League.

De remarcat ca Sumudica a fost foarte nemultumit de evolutia atacantului Sergiu Bus, introdus in minutul 63 si schimbat cu Viorel Nicoara in min. 80.

Returul va avea loc pe 23 februarie, la Genk.

AFC Astra Giurgiu — KRC Genk 2-2 (1-1)
Au marcat: Constantin Budescu (43), Takayuki Seto (90), respectiv Timoty Castagne (25), Leandro Trossard (83).
Giurgiu, stadion ”Marin Anastasovici”: 5.000 spectatori
Europa League — saisprezecimi de finala (tur)

Au evoluat echipele:

Astra: 1. Silviu Lung jr — 2. Geraldo Alves, 22. Cristian Sapunaru (capitan), 4. Fabrício — 77. Alexandru Stan, 8. Takayuki Seto, 80. Filipe Teixeira, 13. Junior Morais — 31. Alexandru Ionita II (11. Daniel Florea, 64), 21. Daniel Niculae (9. Sergiu Bus, 63; 17. Viorel Nicoara, 80), 10. Constantin Budescu. Antrenor: Marius Sumudica.

Rezerve neutilizate: 23. Plamen Iliev — 14. Romario Moise, 15. Cristian Oros, 71. Andrei Pitian.

Genk: 70. Mathew Ryan — 41. Timoty Castagne, 2. Jakub Brabec, 4. Omar Colley, 21. Jere Uronen — 8. Bennard Kumordzi (27. Sander Berge, 64), 28. Brian Heynen — 22. Siebe Schrijvers, 24. Alejandro Pozuelo (capitan; 9. Jean-Paul Boetius, 75), 14. Leandro Trossard (19. Thomas Buffel, 88) — 77. Mbwana Samatta. Antrenor: Albert Stuivenberg.

Rezerve neutilizate: 30. Nordin Jackers — 5. Sandy Walsh, 32. Christophe Janssens, 35. Pierre Desiré Zebli.
Arbitru: Svein Oddvar Moen; arbitri asistenti: Kim Thomas Haglund, Magnus Lundberg; arbitri asistenti aditionali: Svein-Erik Edvartsen, Tore Hansen; arbitru de rezerva: Jan Erik Engan (toti din Norvegia)