Fotbal: Atletico Madrid s-a calificat in finala Ligii Campionilor

bayern - atletiAtletico Madrid este prima finalista a sezonului Ligii Campionilor dupa o noua demonstratie de fotbal defensiv. Madrilenii au mers la Munchen pentru a apara rezultatul din tur cand invinsesera pe Bayern cu 1-0. Bavarezii au dominat intalnirea retur, au avut o posesie de 67% a balonului, au avut 12 suturi pe poarta, dar au castigat doar cu 2-1. Golul marcat in deplasare califica pe Atletico in finala Ligii Campionilor pentru a treia oara in istoria clubului.

Bayern a condus in retur dupa golul marcat de Xabi Alonso din lovitura libera in minutul 31, sutul sau fiind deviat de Gimenez care se afla in zidul madrilen, iar mingea l-a pacalit pe Oblak. Doua minute mai tarziu, Bayern a primit un penalti dupa faultul aceluiasi Gimenez asupra lui Javi Martinez, dar sutul lui Thomas Muller de la punctul cu var a fost parat de Oblak. Atletico a egalat in minutul 54 dupa un contraatac.

Alaba a pierdut mingea in jumatatea adversa, Fernando Torres i-a pasat lui Antoine Griezmann care se afla pe linie cu fundasii adversi, francezul a declansat sprintul, a ramas singur cu Neuer si l-a invins cu un sut plasat. Bayern a revenit in avantaj in minutul 74 cand Alaba a centrat din stanga, Vidal a retrimis cu capul in fata portii, iar Robert Lewandowski a marcat cu capul din cativa metri, fara adversar. Atletico putea egala din nou dupa ce a primit un penalti in minutul 83, desi faultul lui Javi Martinez asupra lui Torres fusese in afara careului. Torres a executat, dar Neuer a respins. Bayern mai avea nevoie de un gol si a fost aproape sa-l marcheze in minutul 88, dar voleu lui Alaba, deviat de Partey, a fost parat de Oblak.

Atletico Madrid a mai jucat finala Ligii Campionilor (sau a Cupei Campionilor) in 1974, invinsa chiar de Bayern Munchen, si in 2014, invinsa de Real Madrid. Atletico a castigat cinci trofee continentale: Cupa Cupelor in 1962, Liga Europa in 2010 si 2012, precum si Supercupa Europei in 2010 si 2012.

In finala de la Milano, programata pe 28 mai, Atletico va intalni invingatoarea dintre Real Madrid si Manchester City. Cele doua se infrunta miercuri la Madrid dupa ce in tur, in Anglia, scorul a fost egal, 0-0. Meciul retur incepe la ora 21.45 si este transmis in direct la Dolce Sport si Pro TV.

Bayern Munchen a parasit Liga Campionilor in semifinale pentru al treilea an consecutiv, de fiecare data fiind eliminata de echipe spaniole. FC Barcelona si Real Madrid au trecut in anii precedenti de Bayern, apoi castigand si competitia. A fost ultimul meci pentru Bayern in Champions League sub conducerea spaniolului Pep Guardiola care a anuntat ca paraseste echipa bavareza in vara, urmand sa antreneze pe Manchester City.

Bayern Munchen – Atletico Madrid: 2-1 (0-1)

Bayern: Manuel Neuer – Philipp Lahm, Jerome Boateng, Javier Martinez, David Alaba – Xabi Alonso – Douglas Costa (Kingsley Coman, 73), Thomas Muller, Arturo Vidal, Franck Ribery – Robert Lewandowski. Antrenor: Josep Guardiola.
Rezerve neutilizate: Sven Ulreich – Serdar Tasci, Thiago Alcantara, Rafinha, Mario Goetze, Joshua Kimmich.

Atletico: Jan Oblak – Juanfran, Jose Gimenez, Diego Godin, Filipe Luis – Saul Niguez, Gabi, Augusto Fernandez (Yannick Ferreira-Carrasco, 46), Koke (Stefan Savic, 90+3) – Fernando Torres, Antoine Griezmann (Thomas Partey, 82). Antrenor: Diego Simeone.
Rezerve neutilizate: Miguel Angel Moya – Angel Correa, Lucas Hernandez, Luciano Dario Vietto.