Fotbal: CFR Cluj, invinsa acasa de Malmo FF (0-1), in preliminariile Ligii Campionilor

CFR Cluj a fost invinsa de echipa suedeza Malmo FF cu scorul de 1-0 (1-0), marti seara, pe stadionul ”Dr. Constantin Radulescu” din Cluj-Napoca, in prima mansa a turului al doilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, informeaza AGERPRES.

Unicul gol al partidei a fost reusit de Carlos Strandberg (45), dupa ce a scapat singur spre poarta, iar portarul Arlauskis a scapat mingea in plasa.

Campioana Romaniei a facut un joc foarte modest, neavand niciun sut pe poarta in acest meci.

Clujenii si-au creat prima situatie periculoasa a meciului, in chiar min. 2, insa Deac nu a ajuns la o centrare buna a lui Camora in fata portii.

Scandinavii au controlat jocul in cea mai mare parte si au avut o serie de oportunitati. Strandberg (20) a sutat din afara careului, dar balonul a fost retinut in doi timpi de Arlauskis. Rosenberg (21) a sutat de la distanta, dar Arlauskis a prins mingea. Oaspetii au continuat sa isi incerce sansa de la distanta, iar mingea expediata de Strandberg (34), dupa o greseala a lui Vinicius, s-a dus alaturi de poarta.

Singura incercare ofensiva a ardelenilor pana la pauza a fost sutul tras de Omrani din marginea careului (36), peste poarta.

Finalul primei reprize a apartinut oaspetilor, dar Strandberg (43) a trimis voleu pe langa poarta, pentru ca in ultimul minut (45) sa deschida scorul, dupa o patrundere pe centrul apararii clujene.

CFR a fost mai ofensiva dupa pauza, a incercat sa preseze, dar nu a reusit prea multe lucruri pozitive.

Tot Malmo FF a avut o ocazie mare de gol, in min. 55, dar Arlauskis a respins cu piciorul sutul lui Rieks, dupa o actiune a lui Strandberg.

Omrani (63) a incercat o lansare pentru Ionita, dar acesta a gresit preluarea si a scapat balonul in afara terenului. Nici Tucudean nu a reusit sa controleze mingea la angajarea trimisa de Deac (79), croatul Males a sutat imprecis (85) de la distanta, iar Ionita a reluat peste poarta (90+1).

Mansa secunda se va juca la Malmo in data de 1 august.

CFR Cluj are ca obiectiv calificarea in grupele Ligii Campionilor pentru a treia oara, si Malmo FF fiind prezenta tot de doua ori in grupele Champions League pana acum.

Echipa invingatoare va juca in turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor cu Ludogoret Razgrad sau Vidi Szekesfehervar, in timp ce echipa invinsa va intalni pe Sutjeska Niksic (Muntenegru) sau Alaskert (Armenia) in turul al treilea preliminar al Europa League.

CFR 1907 Cluj – Malmo FF 0-1 (0-1)
A marcat: Carlos Strandberg (45).
Cluj-Napoca, Stadion ”Dr. Constantin Radulescu”
Liga Campionilor – turul II preliminar (prima mansa)

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: 87. Giedrius Arlauskis – 6. Cristian Manea, 55. Paulo Vinicius, 30. Andrei Muresan, 45. Mario Camora (capitan) – 28. Ovidiu Hoban – 10. Ciprian Deac (7. Adrian Paun, 79), 8. Damjan Djokovic (31. Alexandru Ionita II, 46), 19. Juan Culio (5. Mate Males, 60), 9. Billel Omrani – 20. George Tucudean. Antrenor: Edi Iordanescu.
Rezerve neutilizate: 12. Cosmin Andrei Vatca – 22. Adam Lang, 37. Mihai Bordeianu, 77. Ionut Andrei Peteleu.

Malmo FF: 27. Johan Dahlin – 2. Eric Larsson (26. Andreas Vindheim, 89), 24. Lasse Nielsen, 17. Rasmus Bengtsson, 4. Behrang Safari – 8. Arnor Ingvi Traustason (35. Samuel Adrian, 89), 6. Oscar Lewicki, 14. Anders Christiansen, 5. Soren Rieks – 9. Markus Rosenberg (capitan), 10. Carlos Strandberg (23. Marcus Antonsson, 86). Antrenor: Uwe Roesler.
Rezerve neutilizate: 29. Fredrik Andersson – 18. Romain Gall. 20. Bonke Innocent, 31. Franz Brorsson.

Arbitru: Nikola Dabanovic; arbitri asistenti: Djordjije Raznatovic, Marjan Paunovic; arbitru de rezerva: Milos Boskovic (toti din Muntenegru)
Cartonase galbene: Omrani (71), Camora (77), Dahlin (79).