Fotbal: CFR Cluj, invinsa cu 1-0 de FC Astana in preliminariile Ligii Campionilor

Echipa de fotbal CFR Cluj a fost invinsa cu scorul de 1-0 (0-0) de formatia kazaha FC Astana, marti, pe Astana Arena din Nursultan, in mansa I a primului tur preliminar al Ligii Campionilor, informeaza AGERPRES.

Formatia kazaha, in care atacantul roman Dorin Rotariu a evoluat titular, a fost supusa unei presiuni constante de CFR Cluj in debutul intalnirii, campioana Romaniei creandu-si cateva ocazii importante de a deschide scorul. Mai intai Ovidiu Hoban a trimis un sut peste poarta, pentru ca in minutul 11 Juan Culio sa rateze o ocazie extrem de importanta. Fundasul Evgheni Postnikov a respins gresit o minge, Culio a recuperat, a intrat in careu, dar de la aproximativ 11 metri nu a reusit sa trimita in plasa.

O data cu trecerea timpului Astana a reusit sa echilibreze jocul, punand din ce in ce mai multe probleme campioanei Romaniei. In minutul 18 portarul Giedrius Arlauskis a scapat pe sub mana o minge sutata de Runar Mar Sigurjonsson, dar totul s-a incheiat cu o lovitura de colt.

Cu 15 minute inainte de finalul primei reprize Marin Tomasov a incearcat si el poarta, insa si de aceasta data balonul a fost deviat in corner de Arlauskis. De altfel, pe parcursul primei parti, FC Astana a reusit sa fie periculoasa doar prin suturile de la distanta si la fazele fixe.

CFR Cluj a inceput si repriza secunda cu o aparare avansata si presing, dovada ca s-a adaptat destul de repede la conditiile terenului sintetic de pe Astana Arena. Dar presiunea nu s-a concretizat, ba mai mult, gazdele puteau deschide scorul la sutul puternic de la distanta al lui Dorin Rotariu, prinsa insa cu siguranta de Arlauskis.

In ciuda cursului jocului, Astana a reusit sa marcheze dintr-o faza fixa in minutul 68. Mingea venita dintr-un corner de pe partea dreapta a trecut prea usor de Vinicius si Culio, iar fundasul Evgheni Postnikov, liber la 2 metri, a trimis mingea in plasa.

La 0-1, antrenorul Dan Petrescu l-a trimis in teren pe Rondon in locul lui Hoban pentru a mari forta ofensiva. Iar marea ocazie a venit in minutul 81, cand Omrani a trimis cu latul pe langa, desi avea in fata poarta goala.

Cu 4 minute inainte de final, Dorin Rotariu putea mari avantajul la 2-0, insa sutul sau puternic de la 25 metri a fost respins in corner de Arlauskis.

FC Astana – CFR Cluj 1-0 (0-0)
A marcat: Postnikov (68′).
Nursultan, Astana Arena
Liga Campionilor – turul I preliminar (prima mansa)

Au evoluat echipele:

FC Astana: 1. Nenad Eric (capitan) – 2. Antonio Rukavina, 44. Evgheni Postnikov, 24. Luka Simunovic, 15. Abzal Beisebekov – 27. Iuri Logvinenko – 14. Marin Tomasov (32. Rangelo Janga 59′), 18. Ivan Maevski, 10. Runar Mar Sigurjonsson, 45. Roman Murtazaiev (19. Firmin Mubele 84′) – 9. Dorin Rotariu. Antrenor: Roman Grigorciuk.
Rezerve neutilizate: 35. Aleksandr Mokin – 7. Serikjan Mujikov, 28. Iuri Pertuh, 77. Dmitri Somko, 99. Serghei Hijnicenko.

CFR Cluj: 87. Giedrius Arlauskis – 16. Mateo Susic, 3. Andrei Burca, 55. Paulo Vinicius, 45. Mario Camora (capitan) – 19. Juan Culio, 28. Ovidiu Hoban (99. Mario Rondon 75′), 37. Mihai Bordeianu (6. Coimbra Aurelio 90′) – 10. Ciprian Deac, 9. Billel Omrani, 7. Adrian Paun (27. Sebastian Mailat 65′). Antrenor: Dan Petrescu.
Rezerve neutilizate: 12. Cosmin Vatca – 5. Yacouba Sylla, 30. Andrei Muresan, 77. Ionut Peteleu.

Arbitru: Lawrence Visser (Belgia); arbitri asistenti: Thibaud Nijssen (Belgia), Jo de Weirdt (Belgia); arbitru de rezerva: Kevin Van Damme (Belgia).

Cartonase galbene: Postnikov (90+5) / Camora (85′)

Partida retur se va disputa in 17 iulie, de la ora 21:00, pe Stadionul “Dr. Constantin Radulescu” din Cluj-Napoca.