Fotbal: CFR Cluj o invinge dramatic pe Rennes, cu 1-0, in Europa League

CFR Cluj a invins dramatic formatia franceza Stade Rennes cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul ”Dr. Constantin Radulescu” din Cluj-Napoca, in Grupa E a Europa League la fotbal, informeaza AGERPRES.

Campioana Romaniei, care castigase cu acelasi scor meciul tur, a facut un pas mare spre calificarea in saisprezecimile de finala, prin aceasta victorie venita cu destula sansa, dupa golul venezueleanului Mario Rondon (87).

Rondon, care a fost eliminat la scurt timp dupa gol, a fost unul dintre artizanii victoriei, dar poate si mai mult victoria i se datoreaza portarului Arlauskis, care a salvat mai multe goluri ca si facute.

Rennes a dovedit ca este o echipa valoroasa, a dominat clar jocul si si-a creat multe ocazii mari de gol, insa CFR s-a aparat foarte bine si asteptat rabdatoare sansa sa, pe care a fructificat-o cu maxim pragmatism.

Bretonii au avut o prima ocazie mare de gol in min. 5, cand Hunou a sutat din intoarcere, dar Arlauskis a respins. Portarul lituanian a fost la post (11), la reluarea slaba a lui Bourigeaud. Niang a trimis un sut cu efect in min. 13, dar Arlauskis a scos in corner. Raphinha (19) a sutat mult peste poarta din careu, dupa care Arlauskis a mai salvat o data golul, la mingea trimisa cu capul de Niang (35). Singura oportunitate a ardelenilor din prima repriza a fost o lovitura de cap a lui Deac (33), prinsa fara emotii de Salin.

CFR a urcat mai multe dupa pauza si asa a venit prima ocazie veritabila a clujenilor, in min. 51, cand Salin a respins foarte bine sutul de la distanta al lui Culio.

Arlauskis a respins miraculos sutul lui De Castillo (54) din centrul careului. Arlauskis a prins mingea expediata de la distanta de Bourigeaud (76), iar un minut mai tarziu a salvat un nou gol, respingand de sub transversala (77) sutul lui Bourigeaud de la mare distanta.

Rondon a avut o mare sansa de a deschide scorul (82), dar a trimis pe langa poarta din pozitie ideala. Venezueleanul a reusit sa marcheze singurul gol al partidei (87), cu o lovitura de cap din 6 metri, la cornerul lui Deac. Sud-americanul a fost eliminat in min. 90, dupa o intrare dura la Gnagnon.

Ultimele minute au fost dramatice, cu Rennes asaltand poarta lui Arlauskis, care a fost de neinvins. Lituanianul a retinut sutul de la circa 30 de metri al lui Maouassa (90+2) si a scor sutul lui Gnagnon din unghi (90+6). Oaspetii au trimis mingea in plasa, prin Siebatcheu (90+4), dar golul a fost anulat pentru un hent evident.

Rennes a incheiat meciul cu 61% posesie si cu 10-3 la suturile pe poarta, dar este eliminata din competitie dupa acest esec.

CFR Cluj mai are nevoie de un singur puncte pentru a se califica in primavara europeana, dupa ce Celtic a invins-o pe Lazio la Roma cu 2-1.

Meciurile urmatoare vor avea loc pe 28 noiembrie, Lazio – CFR Cluj si Celtic – Rennes.

CFR Cluj – Rennes 1-0 (0-0)

A marcat: Mario Rondon (87).
Cluj-Napoca, Stadionul ”Dr. Constantin Radulescu”
Europa League – Grupa E

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: 87. Giedrius Arlauskis – 77. Ionut Peteleu (28. Ovidiu Hoban, 74), 3. Andrei Burca, 21. Kevin Boli, 45. Mario Camora (capitan) – 19. Juan Culio, 37. Mihai Bordeianu – 10. Ciprian Deac (7. Adrian Constantin Paun, 89), 8. Damjan Djokovic, 9. Billel Omrani – 90. Lacina Traore (99. Mario Rondon, 71). Antrenor: Dan Petrescu.
Rezerve neutilizate: 1. Jesus Fernandez – 23. Catalin Golofca, 25. Mihai Butean, 92. Mike Cestor.

Rennes: 1. Romain Salin – 27. Hamari Traore, 3. Damien Da Silva (capitan), 21. Joris Gnagnon, 17. Christ-Emmanuel Maouassa – 7. Raphinha, 14. Benjamin Bourigeaud (10. Rafik Guitane, 84), 8. Clement Grenier, 22. Romain Del Castillo (9. Theoson Siebatcheu, 66) – 23. Adrien Hunou (34. Yann Gboho, 66), 11. Mbaye Niang. Antrenor: Julien Stephan.
Rezerve neutilizate: 30. Pepe Bonet – 4. Gerzino Nyamsi, 15. Jeremy Morel, 26. Jeremy Gelin.

Arbitru: Tiago Martins; arbitri asistenti: Luis Campos, Pedro Almeida; al patrulea oficial: Hugo Miguel (toti din Portugalia)

Delegat UEFA: Rudolphe Mannaerts (Belgia), observator UEFA pentru arbitri: Miroslav Vitkovic (Croatia)

Cartonase galbene: Gnagnon (16), L. Traore (30), Gboho (84), Grenier (90+2), Siebatcheu (90+4).

Cartonas rosu: Rondon (90).