Fotbal: Chelsea Londra si Real Madrid s-au calificat in semifinalele Ligii Campionilor

Real Madrid era ca si calificata in penultimul act al Ligii Campionilor dupa victoria categorica de pe “Santiago Bernabeu”, scor 3-0.

Borussia Dortmund a revenit insa fantastic prin doua goluri ale lui Reus din prima repriza. Nemtii au avut si sansa sa egaleze scorul dublei manse, insa Mkhitaryan a sutat în bara la ocazia meciului. Real merge mai departe cu mari emotii. In prima parte a jocului, Real putea regla toate conturile, dar Angel di Maria a ratat un penalty.

Nu la fel s-a intamplat cu PSG, si ea in pole-position pentru calificare dupa 3-1 in tur. Schurrle a deschis scorul in prima repriza, iar Mourinho a mutat superofensiv in finalul meciului cand i-a introdus pe Torres si Demba Ba langa Eto’o.

Mutarea s-a dovedit inspirata, iar Ba a marcat golul calificarii in minutul 88 si Mourinho a adus aminte de sprintul de la meciul Manchester United – FC Porto de pe vremea cand ii antrena pe portughezi.
Miercuri sunt programate celelalte doua semifinale, Atletico Madrid – FC Barcelona si Bayern Munchen – Manchester United.