Fotbal – CM 2018: Anglia a invins greu Tunisia, cu 2-1

Selectionata Angliei a invins greu reprezentativa Tunisiei, cu scorul de 2-1 (1-1), luni seara, pe Volgograd Arena, in Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, informeaza AGERPRES.

Nationala Albionului a smuls victoria in prelungiri, adusa de ”dubla” lui Harry Kane (11, 90+1), dupa ce tunisienii egalasera prin Ferjani Sassi (35 – penalty).

Englezii au inceput in tromba si au ratat mai multe ocazii in prima parte a meciului. Lingard (3) a tras din 10 metri, dar portarul Hassen a respins. Sterling a ratat incredibil (4), pentru ca echipa antrenata de Gareth Southgate sa deschida scorul in min. 11, prin golgheterul Harry Kane, care a reluat simplu mingea respinsa de Hassen, la lovitura de cap a lui Stones.

Reprezentativa ”Three Lions” a continuat sa controleze jocul si sa creeze pericol la poarta lui Farouk Ben Mustapha, intrat in locul titularului Mouez Hassen, accidentat. Henderson (18) a sutat de la 25 de metri, dar portarul a prins. Lingard (24) a ratat reluarea din coltul careului de sase metri, iar Ben Mustapha a retinut mingea expediata cu capul de Maguire (31).

”Vulturii din Cartagina” au reusit egalarea dupa un fault gratuit comis de Walker asupra lui Fakhreddine Ben Youssef, iar Sassi a transformat penalty-ul acordat (35).

Anglia a mai ratat trei sanse mari pana la pauza, in min. 39, cand Syam Ben Youssef, fostul fundas al Astrei Giurgiu, a respins de pe linia portii, iar Stones a luftat la 6 metri, apoi Lingard (43) a sutat de la 12 metri, mingea fiind deviata in corner, iar in min. 44 a trimis pe langa portar, dar mingea a lovit bara.

Dupa pauza, Anglia a jucat mult mai slab, nu a mai reusit sa strapunga defensiva tunisiana si ocaziile de gol au lipsit aproape cu desavarsire. Maguire (51) a trimis bine cu capul, dar Ben Mustapha a retinut.

Englezii a marcat golul victoriei in prelungiri, in urma unui corner, Maguire a recentrat, iar Kane, lasat neasteptat de liber, a trimis cu capul in plasa din trei metri.

Ambele echipe au aliniat garnituri tinere, Anglia cu o medie de 26 ani, 10 zile, iar Tunisia de 26 ani, 17 zile.

Tunisia se afla la a cincea sa Cupa Mondiala, dar nu a trecut niciodata de faza grupelor si are o singura victorie, in 1978, contra Mexicului.

Anglia si Tunisia s-au infruntat la Cupa Mondiala din 1998, cand englezii s-au impus (2-0) prin golurile marcate de Alan Shearer si Paul Scholes, Southgate fiind pe teren si el atunci.

In celalalt meci al grupei, Belgia a dispus cu 3-0 de Panama.

Urmatoarele meciuri vor avea loc sambata 23 iunie, Belgia – Tunisia, la Moscova (stadionul Spartak), si duminica 24 iunie, Anglia – Panama, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod).

Tunisia – Anglia 1-2 (1-1)
Au marcat: Ferjani Sassi (35 – penalty), respectiv Harry Kane (11, 90+1).
Volgograd, Volgograd Arena: 41.064 spectatori
Cupa Mondiala FIFA 2018, Grupa G

Au evoluat echipele:
Tunisia: 22. Mouez Hassen (1. Farouk Ben Mustapha, 15) – 4. Yassine Meriah, 2. Syam Ben Youssef, 11. Dylan Bronn, 12. Ali Maaloul – 17. Ellyes Skhiri, 9. Anice Badri, 13. Ferjani Sassi – 8. Fakhreddine Ben Youssef, 10. Wahbi Khazri (capitan; 19. Saber Khalifa, 85), 23. Naim Sliti (14. Mohamed Ben Amor, 74). Selectioner: Nabil Maaloul.
Rezerve neutilizate: 16. Aymen Mathlouthi – 3. Yohan Ben Alouane, 5. Oussama Haddadi, 6. Rami Bedoui, 21. Hamdi Naguez, 7. Saifeddine Khaoui, 20. Ghaylen Chaaleli, 18. Bassem Srarfi, 15. Ahmed Khalil.

Anglia: 1. Jordan Pickford – 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Harry Maguire – 12. Kieran Trippier, 20. Dele Alli (21. Ruben Loftus-Cheek, 80), 8. Jordan Henderson, 7. Jesse Lingard (4. Eric Dier, 90+3), 18. Ashley Young – 10. Raheem Sterling (19. Marcus Rashford, 68), 9. Harry Kane (capitan). Selectioner: Gareth Southgate.
Rezerve neutilizate: 13. Jack Butland, 23. Nick Pope – 3. Danny Rose, 15. Gary Cahill, 16. Phil Jones, 22. Trent Alexander-Arnold, 17. Fabian Delph, 11. Jamie Vardy, 14. Danny Welbeck.

Arbitru: Wilmar Roldan; arbitri asistenti: Alexander Guzman, Cristian De La Cruz (toti din Columbia); arbitru de rezerva: Ricardo Montero (Costa Rica), arbitru asistent de rezerva: Hiroshi Yamauchi (Japonia)
arbitru video: Sandro Ricci (Brazilia); arbitri asistenti video: Gery Vargas (Bolivia), Emerson De Carvalho (Brazilia), Tiago Bruno Lopes Martins (Portugalia)
Cartonase galbene: Walker (34).