Fotbal – CM 2018: Peru – Danemarca 0-1

Selectionata Danemarcei a invins reprezentativa statului Peru cu scorul de 1-0 (0-0), sambata, la Saransk, pe Mordovia Arena, in Grupa C a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, informeaza AGERPRES.

Unicul gol al partidei a fost inscris de Yussuf Yurary Poulsen (59), dar soarta meciului putea fi alta daca peruanii nu ratau un penalty prin Cueva (45+1).

Danezii au avut o posesie mai buna in prima repriza, dar fara a-si crea ocazii mari de gol.

Sud-americanii, aflati la prima Cupa Mondiala dupa o pauza de 36 de ani, au avut prima oportunitate a meciului, insa Schmeichel a respins sutul lui Carrillo (13).

Danemarca, fosta adversara a Romaniei in preliminarii (0-0 si 1-1), a avut prima sansa notabila in min. 27, cand Delaney a tras de la 25 metri peste poarta.

Kjaer (29) l-a blocat in extremis pe Farfan, la o actiune buna a peruanilor.

Schoene i-a testat vigilenta lui Gallese (39), iar doua minute mai tarziu Poulsen nu a reusit sa ajunga la mingea trimisa in fata portii de Delaney.

Peru a ratat un penalty prin Christian Cueva (45+1), acordat de arbitrul Bakary Gassama (Gambia), in urma consultarii video, pentru un fault al lui Yussuf Poulsen comis asupra aceluiasi Cueva.

Peru a fost mai insistenta dupa pauza, a avut o posesie mai buna, dar nu a reusit sa gaseasca drumul spre gol. Echipa antrenata de argentinianul Gareca a avut o mare situatie in min. 57, cand Carrillo si Flores au luftat din careu la o faza precedata de o pozitie de ofsaid.

Danemarca a deschis scorul in min. 59, prin Yussuf Yurary Poulsen, lansat la limita ofsaidului de Eriksen.

Peru a fortat egalarea, dar Schmeichel a fost inspirat si a respins sutul lui Flores (61) si a retinut mingea trimisa cu capul de Guerrero (64).

Farfan si Carrillo (69) nu au ajuns la mingea recentrata de Rodriguez, Poulsen (71) a respins excelent din fata lui Guerrero, dupa care atacantul peruan a fost aproape de un gol spectaculos, dar mingea trimisa cu calcaiul (79) a trecut milimetric pe langa poarta.

Pe contre, Advincula (82) a blocat sutul lui Nicolai Jorgensen, iar Eriksen a tras in portarul Gallese (85).

Ultima mare ocazie a peruanilor a fost irosita de ”veteranul” Farfan (84), care a tras din mijlocul careului, dar pe directia lui Schmeichel, care a respins cu piciorul.

Ambele echipe veneau dupa serii de 15 meciuri fara infrangere, incepute in 2016.

De remarcat ca peruanul Edison Flores joaca in Danemarca, la Aalborg BK.

In celalalt meci al grupei, Franta a invins Australia cu 2-1.

Urmatoarele meciuri vor avea loc joi 21 iunie, Danemarca – Australia, la Samara (Samara Arena), si Franta – Peru, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena).

Peru – Danemarca 0-1 (0-0)
A marcat: Yussuf Yurary Poulsen (59).
Christian Cueva a ratat un penalty in min. 45+1 (sut peste poarta).
Saransk, Mordovia Arena: 40.500 spectatori
Cupa Mondiala FIFA 2018, Grupa C

Au evoluat echipele:
Peru: 1. Pedro Gallese – 17. Luis Advincula, 2. Alberto Rodriguez (capitan), 15. Christian Ramos, 6. Miguel Trauco – 13. Renato Tapia (23. Pedro Aquino, 87), 19. Yoshimar Yotun – 18. Andre Carrillo, 8. Christian Cueva, 20. Edison Flores (9. Paolo Guerrero, 62) – 10. Jefferson Farfan (11. Raul Ruidiaz, 85). Selectioner: Ricardo Gareca.
Rezerve neutilizate: 12. Carlos Caceda, 21. Jose Carvallo – 3. Aldo Corzo, 4. Anderson Santamaria, 5. Miguel Araujo, 22. Nilson Loyola, 7. Paolo Hurtado, 14. Andy Polo, 16. Wilder Cartagena.

Danemarca: 1. Kasper Schmeichel – 14. Henrik Dalsgaard, 4. Simon Kjaer (capitan), 6. Andreas Christensen (13. Mathias Jorgensen, 81), 17. Jens Stryger Larsen – 7. William Kvist (19. Lasse Schoene, 35), 10. Christian Eriksen, 8. Thomas Delaney – 20. Yussuf Yurary Poulsen, 9. Nicolai Jorgensen, 23. Pione Sisto (11. Martin Braithwaite, 67). Selectioner: Aage Hareide.
Rezerve neutilizate: 16. Jonas Lossl, 22. Frederik Ronnow – 3. Jannik Vestergaard, 5. Jonas Knudsen, 2. Michael Krohn-Dehli, 18. Lukas Lerager, 12. Kasper Dolberg, 15. Viktor Fischer, 21. Andreas Cornelius.

Arbitru: Bakary Gassama (Gambia); arbitri asistenti: Jean Claude Birumushahu (Burundi), Abdelhak Etchiali (Algeria); arbitru de rezerva: Mehdi Abid Charef (Algeria)
Arbitru asistent video: Felix Zwayer; asistenti video: Mark Borsch, Bastian Dankert (toti din Germania), Danny Makkelie (Curacao)
Cartonase galbene: Tapia (38), Delaney (86), Poulsen (90+3).