Fotbal – CM 2018: Rusia incepe Cupa Mondiala pe care o gazduieste cu o victorie clara, 5-0 cu Arabia Saudita

Reprezentativa Rusiei a surclasat selectionata Arabiei Saudite cu scorul de 5-0 (2-0), in primul meci al Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, joi, pe Stadionul Lujniki din Moscova, in Grupa A a competitiei (14 iunie – 15 iulie), informeaza AGERPRES.

Gazdele s-au impus la o diferenta putin asteptata, intr-un meci care a opus cele mai slabe echipe din clasamentul FIFA calificate la CM 20218 (70, respectiv 67).

Rusii au deschis scorul prin Iuri Gazinski (12), Denis Cerisev, introdus providential de Cercesov, a reusit o ”dubla” (43, 90+1), Artem Dziuba a marcat la un minut de la intrarea sa pe gazon (71), iar Aleksandr Golovin a inchis tabela din lovitura libera (90+4).

”Sbornaia” a inceput mai bine si Samedov a fost blocat de Osama Hawsawi (7), dupa care sutul lui Dzagoev (11) din cadere a fost deviat in corner.

Gazinski a marcat primul gol al CM 2018, cu capul (12), din centrarea lui Golovin. Sauditii au avut o posesie mai buna in continuare (59% la final), dar fara a ameninta poarta lui Akinfeev.

Rusia a intrat la pauza cu avans de doua goluri, Cerisev (43) marcand cu un sut la coltul scurt, dupa ce a driblat doi fundasi. Cerisev fusese introdus in locul lui Dzagoev (min. 24), accidentat.

Rusia a continuat sa fie pragmatica si dupa pauza, in timp ce oaspetii nu au tras niciun sut pe poarta in acest meci, in ciuda posesie mai bune. Samedov (52) a tras de la 20 de metri peste poarta, apoi Al-Sahlawi (56) nu a ajuns la o centrare in fata portii a lui Al-Burayk.

Al-Muaiouf (68) a respins sutul lui Zobnin, dar nu a avut replica la golul marcat cu capul de Dziuba (71), la centrarea perfecta a lui Golovin, la doar un minut de la intrarea pe gazon a atacantului.

Sauditii au cedat total pe final, primind inca doua goluri in prelungiri. Cerisev (90+1) a marcat superb cu un sut cu exteriorul, iar Aleksandr Golovin, autor a doua pase decisive, a inchis tabela din lovitura libera (90+4).

Acesta este cel mai mare scor intr-un meci de deschidere la Cupa Mondiala, dupa cel dintre Italia si SUA (7-1), de la CM 1934, la Roma.

Rusia, care venea dupa sapte meciuri la rand fara victorie, are acum sanse considerabile la calificarea in optimi, pentru care mai candideaza Uruguayul, care va juca vineri in celalalt meci al grupei, contra Egiptului.

In urmatoarea sa partida, Rusia va juca impotriva Egiptului, marti, la Sankt Petersburg.

Rusia – Arabia Saudita 5-0 (2-0)
Au marcat: Iuri Gazinski (12), Denis Cerisev (43, 90+1), Artem Dziuba (71), Aleksandr Golovin (90+4).
Moscova, Stadion Lujniki: 78.011 spectatori.
Cupa Mondiala FIFA 2018, Grupa A

Au evoluat echipele:

Rusia: Igor Akinfeev (capitan) – 2. Mario Fernandes, 3. Ilia Kutepov, 4. Serghei Ignasevici, 18. Iuri Jirkov – 8. Iuri Gazinski, 11. Roman Zobnin – 19. Aleksandr Samedov (7. Daler Kuziaev, 64), 9. Alan Dzagoev (6. Denis Cerisev, 24), 17. Aleksandr Golovin – 10. Fedor Smolov (22. Artem Dziuba, 70). Selectioner: Stanislav Cercesov.
Rezerve neutilizate: 12. Andrei Lunev, 20. Vladimir Gabulov – 5. Andrei Semenov, 13. Fedor Kudriasov, 14. Vladimir Granat, 23. Igor Smolnikov, 15. Alexei Miranciuk, 16. Anton Miranciuk, 21. Aleksandr Erohin.

Arabia Saudita:1. Abdullah Al-Muaiouf – 6. Mohammed Al-Burayk, 3. Osama Hawsawi (capitan), 5. Omar Othman Hawsawi, 13. Yasir Al-Shahrani – 18. Salem Al-Dawsari, 14. Abdullah Otayf (19. Fahad Al-Muwallad, 64), 7. Salman Al-Faraj, 17. Taiseer Al-Jassam, 8. Yahia Al-Shehri (9. Hatan Bahbir, 72) – 10. Mohammed Al-Sahlawi (20. Muhannad Asiri, 84). Selectioner: Juan Antonio Pizzi.
Rezerve neutilizate: 21. Yasser Al-Mosailem, 22. Mohammed Al-Owais – 2. Mansour Al-Harbi, 4. Ali Al-Bulayhi, 23. Motaz Hawsawi, 11. Andulmalek Al-Khaibri, 12. Mohamed Kanno, 15. Abdullah Al-Khaibari, 16. Hussain Al-Moqahwi.

Arbitru: Nestor Pitana; arbitri asistenti: Hernan Maidana, Juan Pablo Belatti (toti din Argentina); arbitru de rezerva: Sandro Ricci (Brazilia).
Arbitru asistent video: Massimiliano Irrati (Italia); asistenti video: Carlos Astroza (Chile), Mauro Vigliano (Argentina), Daniele Orsato (Italia).
Cartonase galbene: Golovin (88), Al-Jassam (90+4).