Fotbal: CS Minaur pierde al doilea meci din Cupa României

Miercuri după-amiază, stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și FC Hermannstadt, joc din cadrul etapei a doua a grupelor Cupei României la fotbal. Oaspeții au controlat meciul și s-au impus cu 3-2. Sibienii ocupă în acest moment locul 5 în prima divizie și luptă pentru play-off.

Elevii lui Măldărășanu au încercat să tranșeze disputa încă din prima parte. A fost însă un echilibru evident, după care Hermannstadt a deschis scoul prin Babic, care a înscris din careul mic. Până la pauză au fost câteva “contre” de ambele părți, dar nu s-a mai înscris. La șase minute după reluare, sibienii au marcat din nou, Iancu fructicând centrarea de pe stânga trimisă de Buhăcianu: 0-2. Apoi, în min. 56, Babic înscrie din nou, după o greșeală în apărarea noastră: 0-3. Oaspeții sunt mulțumiți cu rezultatul, nu însă și Minaur. Mai întâi, Stănescu ratează o ocazie foarte mare din 5m (min. 63), din postură de singur cu portarul, iar finalul de joc de aparține în totalitate. Cassama Muacir reușește să reducă din diferență, pentru ca David Simion să închidă tabela în min. 90. Mai apoi ne-a părut rău că se termină meciul, dar asta a fost. Urmează, probabil, ultimul meci din cupă, în deplasare cu Ocna Mureș, dar vom vedea cât va mai conta.

CS Minaur Baia Mare – FC Hermannstadt: 2-3 (0-1)

• Stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare
  • Arbitri: Mihai Amorăriței (Câmpina) – Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj), Claudiu Schiopet (Brașov). Arbitru de rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare). Observator arbitri: Marcel Savaniu (Satu Mare). Delegat joc: Teodor Biriș (Hunedoara).
  • Minaur (antrenor Mihai Iosif): Alexandru Costache – Răzvan Lazăr, Jhon Mondragon (64, Gabriel Oiță), Cătălin Alexe, David Simion, Mircea Donca (64, Denis Matei), Ricky Gneba, Vasile Chitaș (59. Kevin Bakare), Viorel Chinde (59, Sergiu Ciocan), Cassama Muacir, Ciprian Stanciu (46, Raphael Stănescu)
  • Rezerve: Raul Băilă – Iustin Neacșu, Marius Potcoavă, Alin Văsălie
  • Hermannstadt (antrenor Marius Măldărășanu): Vlad Muțiu – Paolo Medina, Florin Bejan, Saeed Issah, Raul Opruț (46, Mihai Butean), Mino Sota (62, Alexamdru Răuță), Ionuț Năstăsie, Petrișor Petrescu, Valentin Buhăcianu, Călin Popescu (46, Dragoș Iancu), Matko Babic (62, Ioan Hora)
  • Rezerve: Alexandru Uțiu – Paul Antoche, Benjamin Hanzu, Baba Alhassan, Silviu Balaure

Grupa A

• Unirea Slobozia – Petrolul Ploiești: 0-0
  • Dinamo București – Sepsi Sf. Gheorghe: 2-3
  • FCU Craiova – FC Voluntari (joi, 16.00, Digi 1)

Grupa B

• CS Mioveni – FC Botoșani: 1-0
  • Gloria Buzău – UT Arad: 1-3
  • Oțelul Galați – FCSB (joi, 21.00, Digi 1)

Grupa C

• Rapid București – Farul Constanța (miercuri, 21.00, Digi 1)
  • CSM Alexandria – “U” Cluj-Napoca (joi, 14.00, Digi 1)
  • CSC Dumbrăvița – CFR Cluj-Napoca (joi, 18.15, Digi 1)

6. Chindia Tîrgoviște – 1p (1-2) – 2

Primele două echipe din fiecare grupă merg în faza sferturilor de finală. Echipele câștigătoare de grupă vor juca meciurile pe teren propriu.