Fotbal: CS Minaur porneste la drum cu o infrangere

Vineri s-a dat startul intr-un nou sezon de Liga 3, seria 5. CS Minaur s-a deplasat la Turda pentru meciul cu Sticla Ariesul din localitate. Din pacate, baimarenii au pierdut cu 2-1 (0-0) si pleaca la drum cu o prima infrangere.

Prima repriza a fost una dominata usor de baimareni, dar fara ocazii mari de poarta. Imediat dupa reluare gazdele au deschis scorul prin Salcau (min. 46), iar Baia Mare a alergat dupa egalare. In min. 66, Musca a avut o buna ocazie, dar lovitura sa de cap a ocolit poarta. Apoi, in min. 68, Coroian a trimis balonul in bara. In min. 73 gazdele au marcat din penalty prin Salcau si si-au dublat avantajul (faultat Florin Dan). In minutul 79, Osan a reluat cu capul o centrare, insa mingea a trecut pe langa poarta. In minutul 85, Giurgiu a reluat cu latul din 6m, insa Pop a fost la post. Dupa un singur minut, Lemac a sutat puternic din interiorul careului, insa Pop a mai avut o interventie buna. Golul baimarenilor a venit in minutul 87, cand Musca a transformat o lovitura libera.

Miercuri, CS Minaur va intalni pe ACS Fotbal Comuna Recea in faza a treia nationala din Cupa Romaniei, iar mai apoi, sambata, 31 august, va juca tot cu echipa din Recea, in etapa a doua din campionat.

SERIA 5, etapa 1

Viitorul Selimbar – Unirea Alba Iulia: 2-1 (2-1); Alexandru Neacsa (16, 36) / Alexandru Giurgiu (40)
Avantul Reghin – AFC Odorheiu Secuiesc: 1-1 (1-1); Vlad Bujor (36) / Alexandru Taciuc (3)
CSC Sanmartin – Luceafarul Oradea: 3-6 (2-4); Ionut Ban (18), Sergiu Pop (23 – 11m, 87 – 11m) / Andrei Pasca (3), Mihai Maxin (13), George Paraschiv (16 – 11m), Alexandru Core (34), Vlad Prejmerean (52 – 11m), Paul Mitrica (76 – 11m)
CFR Cluj 2 – Industria Galda de Jos: 2-0 (1-0); Mihai Gadea (37, 50)
Sticla Ariesul Turda – CS Minaur Baia Mare: 2-1 (0-0); Sebastian Salcau (46, 73 – pen.) / Alexandru Musca (87)
Sambata, 24 august, ora 18:00: SCM Zalau – Unirea Dej; Unu Fotbal Club Gloria Bistrita – Sanatatea Cluj; ACS Fotbal Comuna Recea – Metalurgistul Cugir.

Informatii: CS Minaur