Fotbal. Euro 2016: Elvetienii vor aborda meciul cu Romania cu trei puncte avantaj dupa victoria cu Albania

elvetiaPartida dintre Elvetia si Albania, din Grupa A la Campionatul European, a fost castigata de elvetieni cu 1-0, printr-un gol marcat inca din primele minute. Albania a jucat mai mult de o repriza in inferioritate numerica. In aceeasi grupa a competitiei, vineri, Romania a fost invinsa de Franta cu 2-1. Astfel, dupa prima etapa, Franta si Elvetia au cate trei puncte, iar Romania si Albania nu au vreun punct. In etapa urmatoare, miercuri, Romania infrunta Elvetia, iar Franta joaca impotriva Albaniei.

La Lens, Elvetia a condus in fata Albaniei din minutul 5, dupa un corner la care portarul albanez Berisha a iesit gresit, iar Fabian Schar a trimis cu capul in poarta goala. Zece minute mai tarziu, Seferovic putea dubla avantajul elvetienilor, dar Berisha a intervenit excelent. Albania a trecut pe langa egalare in minutul 31 cand Sadiku a ramas singur cu Sommer care a avut o parada decisiva. Albania a ramas in zece jucatori in minutul 37 cand capitanul Lorik Cana a primit al doilea cartonas galben din meci dupa ce a comis un hent in marginea propriului careu. Cana va fi probabil suspendat un meci si va reveni la partida cu Romania. Lovitura libera rezultata a fost executata de Dzemaili care a trimis in bara. Prima repriza s-a incheiat cu o noua ocazie a Elvetiei, sutul lui Seferovic fiind din nou parat de Berisha.

Portarul albanez a continuat interventiile excelente in repriza secunda, blocand de doua ori in fata lui Seferovic. in minutul 87, Albania putea egala, dar Sommer a intervenit fantastic in fata lui Gashi, in situatie unu-contra-unu.
A fost prima data la un Campionat European cand doi frati au jucat in echipe diferite. Taulant Xhaka a evoluat pentru Albania, iar Granit Xhaka a jucat la Elvetia.

Albania: Berisha – Hysaj, Cana, Mavraj, Agolli – Kukeli, T.Xhaka (61 Kace), Roshi (73 Cikalleshi), Abrashi, Lenjani – Sadiku (82 Gashi). Antrenor: Giovanni De Biasi.

Elvetia: Sommer – Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez – Behrami, Dzemaili (76 Frei), G. Xhaka, Shaqiri (88 Fernandes) – Seferovic, Mehmedi (62 Embolo). Antrenor: Vladimir Petkovic.
Arbitru: Carlos Velasco Carballo (Spania).