Fotbal: FC Viitorul a cucerit Cupa Romaniei, dupa prelungiri

FC Viitorul Constanta a cucerit in premiera Cupa Romaniei la fotbal, in urma victoriei obtinute in fata echipei Astra Giurgiu cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), dupa prelungiri, in finala jucata sambata seara, pe Stadionul ”Ilie Oana” din Ploiesti, informeaza AGERPRES.

Pentru echipa antrenata de Gheorghe Hagi acesta este al doilea trofeu din palmares, dupa titlul de campioana castigat in 2017.

Victoria Viitorului, care a terminat actuala editie de campionat pe locul al treilea, inseamna ca Universitatea Craiova (locul 4 in Liga I) se califica in Europa League (primul tur preliminar), iar echipa lui Hagi va intra din turul al doilea preliminar al Europa League.

Astra, care a cucerit trofeul in 2014, a deschis scorul prin Denis Alibec (41), dar Viitorul a egalat in repriza secunda, prin Virgil Ghita (76), golul victoriei fiind reusit de brazilianul Eric De Oliveira (105+1).

FC Viitorul a controlat jocul inca din startul celei de-a 81-a editii a Cupei Romaniei si si-a creat prima ocazie prin Ianis Hagi (5), care a sutat de la 25 metri, mingea fiind respinsa in corner de Lazar. Astra a replicat prin Alibec (9), cu un sut prins in doi timpi de Cojocaru.

Echipa din Ovidiu a continuat sa joace mai bine, iar Lazar a fost la post la lovitura de cap a lui Rivaldinho (27) si la sutul lui Hagi jr (32).

Astra a deschis scorul contrar cursului jocului, prin Denis Alibec (41), din lovitura libera. Ultima ocazie a reprizei a fost cea a lui Vina (45), care a sutat de la 24 metri, pe centrul portii.

Dupa pauza, un sut-bomba al lui Baluta (56), de la 35 de metri, a trecut putin pe langa vinclu. Viitorul a egalat prin fundasul Ghita (76), dupa un corner executat de Hagi. Astra, care l-a pierdut pe Alibec (accidentat), a ramas in zece oameni din min. 81, cand Romario Pires a primit al doilea cartonas galben.

Constantenii au mai avut situatii de gol prin Hagi (82), Eric (86) si Calcan (87), dar meciul a intrat in prelungiri.

Astra a fost periculoasa prin fundasul Radunovic (103), din lovitura libera de la 30 metri, dar mingea a fost scoasa de Tordai de sub bara.

FC Viitorul a reusit golul victoriei in min. 105+1, prin Eric, care a reluat in plasa centrarea lui Mladen, lasata sa treaca de Calcan.

Giurgiuvenii au fost aproape de egalare, dar Ghita a respins salvator de pe linia portii, la mingea trimisa de Begue (115). FC Viitorul a fost aproape si de al treilea gol, dar Lazar a respins sutul din unghi al lui Hagi (120).

Astra Giurgiu – FC Viitorul Constanta 1-2 (1-0, 1-1), dupa prelungiri

Au marcat: Denis Alibec (41), respectiv Virgil Ghita (76), Eric De Oliveira (105+1).
Ploiesti, Stadion ”Ilie Oana”: 11.000 spectatori
Cupa Romaniei – finala

Au evoluat echipele:

Astra: 1. David Lazar – 19. Mihai Butean, 25. Mike Cestor, 6. Florin Bejan (90. Vahid Hambo, 105+3), 3. Risto Radunovic – 24. Filip Mrzljak (capitan), 52. Romario Pires – 95. Romario Moise, 10. Azdren Llullaku (21. Erico Da Silva, 86), 11. Valentin Gheorghe (88. Julien Begue, 68) – 7. Denis Alibec (96. Silviu Balaure, 72). Antrenor: Costel Enache.

Rezerve neutilizate: 18. Miguel Santos – 8. Ciprian Biceanu, 13. Nelut Rosu.

Viitorul: 12. Valentin Cojocaru (1. Arpad Tordai, 46) – 5. Sebastian Mladen, 15. Bogdan Tiru, 2. Viorel Ghita, 6. Bradley De Nooijer – 96. Lyes Houri (16. Vlad Achim, 93), 99. Tudor Baluta, 11. Ionut Vina – 10. Ianis Hagi (capitan), 9. Rivaldinho (30. Andreas Calcan, 63), 13. Denis Dragus (24. Eric De Oliveira, 70). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Rezerve neutilizate: 17. Andrei Ciobanu, 18. George Ganea, 93. Andrei Artean.

Arbitru: Radu Petrescu (Bucuresti); arbitri asistenti: Mircea Orbulet (Bucuresti), Marius Nicoara (Drobeta-Turnu Severin); arbitru de rezerva: Andrei Florin Chivulete (Bucuresti)

Observatori: Augustus Constantin (Ramnicu Valcea) – CCA, Octavian Goga (Brasov) – FRF

Cartonase galbene: Mrzljak (31), Romario Pires (45, 81), Llullaku (67), Eric (90+1), Mladen (98), Erico (108).

Cartonas rosu: Romario Pires (81).

Data curenta: ’20/07/2019’