Fotbal: FC Viitorul Constanta, eliminata din Europa League dupa 2-1 in returul cu KAA Gent

PNL

FC Viitorul Constanta a fost eliminata din Europa League dupa ce s-a impus cu scorul de 2-1 (0-1) in meciul cu echipa belgiana KAA Gent, disputat joi la Ovidiu, in mansa secunda a turului 2 preliminar al competitiei, informeaza AGERPRES.

Viitorul a platit tribut evolutiei slabe a apararii din meciul tur, castigat de Gent cu 6-3, dupa 5-1 la pauza. Formatia belgiana a mers mai departe cu scorul general de 7-5.

Ambele goluri ale echipei lui Gheorghe Hagi au fost reusite de Gabriel Iancu, din penalty, in minutele 47 si 61. Oaspetii au condus in urma golului lui Roman Iaremciuk din minutul 38.

Viitorul a inceput ofensiv, dar mult timp nu a avut ocazii adevarate. Un moment notabil a fost sutul peste poarta al lui Achim din minutul 20. Ngadeu, fostul fundas al lui FC Botosani, a intervenit in fata lui Ganea, in min. 29.

Oaspetii s-au multumit sa se apere si s-au apropiat rar de buturile aparate de Cabuz, preferat in acest meci lui Tordai.

Gent a deschis scorul la primul sau sut pe poarta, in min. 38, prin ucraineanul Iaremciuk, dupa o actiune prelungita, la care este posibil ca Tiru sa fi fost faultat de un adversar. Iaremciuk a punctat de doua ori in partida tur.

Viitorul a inceput tare actul secund si a obtinut un penalty prin Iancu. Acelasi jucator a transformat cu precizie, in min. 47.

Un timp, echipa lui Gheorghe Hagi a dominat fara sa mai fie foarte periculoasa, dar a obtinut un nou penalty, in urma unui hent, si tot Iancu a transformat (61).

Imediat, Gent a creat pericol prin Iaremciuk.

Formatia antrenata de Jess Thorup a incercat sa opreasca elanul gazdelor. Viitorul a avut momente in care a presat puternic, incurajata de public. Cel mai aproape de gol a fost Calcan, care intarziat sa suteze si nu a reusit sa-l invinga pe portarul Kaminski (80).

Prima ocazia clara a lui Gent in repriza a doua a apartinut lui Bezus (78). Patru minute mai tarziu, Cabuz s-a remarcat in fata lui Iaremciuk.

Viitorul nu l-a avut in lot pe Denis Dragus, ce ar urma sa se transfere la alta grupare belgiana, Standard Liege.

In sezonul 2016-’17 al Europa League, Viitorul o intalnea pe Gent, care se impunea cu 5-0 acasa si facea 0-0 la Ovidiu.

Gent va juca in turul 3 preliminar cu castigatoarea dublei manse dintre AEK Larnaca (Cipru) si Levski Sofia (Bulgaria). Primul meci va fi in deplasare, pe 8 august.

FC Viitorul Constanta – KAA Gent 2-1 (0-1)

Au marcat: Gabriel Iancu (47 – penalty, 61 – penalty), respectiv Roman Iaremciuk (38)
Ovidiu, Academia Hagi – Stadion Central
Europa League – turul al doilea preliminar (mansa a doua)

Au evoluat echipele:

FC Viitorul Constanta: 43. Catalin Cabuz – 5. Sebastian Mladen, 15. Bogdan Tiru (capitan), 23. Virgil Ghita, 6. Bradley De Nooijer – 19. Lyes Houri, 18. Andrei Artean (10. Eric De Oliveira Pereira, 62), 77. Vlad Achim – 9. Gabriel Iancu, 11. George Ganea (30. Andreas Calcan, 73), 28. Alexandru Matan (3. Steliano Filip, 55). Antrenor Gheorghe Hagi.
Rezerve neutilizate: 1. Arpad Tordai – 2. Radu Boboc, 17. Andrei Ciobanu, 27. Marco Dulca.

KAA Gent: 1. Thomas Kaminski – 23. Mikael Lustig, 5. Michael Ngadeu-Ngadjui, 32. Igor Plastun, 21. Nana Asare – 19. Brecht Dejaegere (33. Louis Verstraete, 57), 6. Elisha Owusu, 16. Jonathan David, 8. Vadis Odjidja (capitan) – 31. Yuya Kubo (9. Roman Bezus, 59), 7. Roman Iaremciuk (28. Mamadou Sylla, 88). Antrenor: Jess Thorup.
Rezerve neutilizate: 26. Colin Coosemans – 14. Alessio Castro-Montes, 15. Milad Mohammadi, 76. Timothy Derijck.

Arbitru: Jose Luis Munuera Montero; arbitri asistenti: Inigo Prieto Lopez De Cerain, Alfonso Baena Espejo; al patrulea oficial: Valentin Gomez (toti din Spania).

Cartonase galbene: Achim (15), Houri (70).