Fotbal: FCM Baia Mare a facut egal la Zalau, Sighet a castigat la Dej

minge fotbal 4Ambele echipe din Maramures au evoluat in deplasare astazi, in etapa a 16-a din Liga a 3-a seria a cincea. Principalul meci al etapei a avut loc la Zalau, acolo unde s-au intalnit ocupantele primelor doua pozitii, FC Zalau si FCM Baia Mare. Dupa o prima repriza anoasta si fara realizari importante, a urmat o parte a doua nebuna, cu sase goluri marcate, cate trei de fiecare parte.

Baimarenii au condus cu 2-0 (goluri marcate de Deac si Madalin Popa), dupa care au primit un gol. Vasile Pop a readus diferenta la trei goluri dupa ce a transformat un penalty, dar FCM n-a stiut sa tina de rezultat si a primit doua goluri in ultimele zece minute de joc. Practic, ii da sanse suplimentare adversarei sale, in acest moment avand doar avantajul meciurilor directe.
FCM Baia Mare: Octavian Ormenisan – Ciprian Durus, Radu Leonte, Andrei Cernea, Razvan Lupu, Vlad Potecu, Madalin Popa, Marius Hodor, Vladut Ganea, Ionut Bratima, Mihai Deac
Rezerve: Alin Bota – Vlad Vanca, Silviu Muresan, Valer Giurgiu, Milian Urs, Vasile Pop, Cosmin Sirb

“Pe fir” a intrat insa si CSM Sighetu Marmatiei, care a invins cu 3-2 in deplasarea de la Unirea Dej si a venit la doar doua puncte in spatele primelor clasate. Sighetenii s-au dus la Dej pentru a obtine cele trei puncte si a se mentine in plasa liderului. Meciul a inceput cum nu se poate mai bine pentru ei, Puscas reusind deschiderea scorului in chiar minutul 2. Gazdele au egalat prin Moldovan si cu 1-1 s-a intrat la cabine. Dupa reluare, gazdele au condus cu 2-1 prin golul lui Kovacs (55), dar bucuria dejenilor a durat doar trei minute, pentru ca Puscas a marcat pentru 2-2. Finalul apartine oaspetilor care finalizeaza un atac prin Petrica Dragos, in min. 86.