Fotbal: FCM Baia Mare pierde acasa si este in pericol sa piarda si play-off-ul

fcm1N-am crezut nicio secunda ca FCM Baia Mare poate promocva in prima liga. Stim de cine este condus si cum, stim ce infrastructura este jalnica si mai stim ca baimarenii nu vor obtine aviz favorabil la licentiere, pentru ca ne lipsesc multe. Nu lipsesc insa datoriile. Mai nou, desi au fost adusi mai multi jucatori in iarna, incepe sa lipseasca si fotbalul si golurile, pentru ca si meciul de astazi a fost unul cat se poate de plictisitor.

Baimarenii au avut o singura ocazie buna de gol tot meciul, in minutul 9, cand tanarul Jurj, scapat singur cu Albut, a trimis pe langa poarta. Unicul gol al partidei a fost marcat in min. 65, cand Buziuc a inscris din apropiere, dupa un sut respins gresit de Ormenisan. Patru minute mai tarziu, Sirbu a vazut al doilea galben in meci si a fost eliminat (de remarcat ca el intrase la pauza). Pana la final nu s-a mai intamplat nimic deosebit si trupa pregatita de Leo Grozavu se intoarce acasa cu trei puncte.

FCM Baia Mare – Gaz Metan Medias: 0-1 (0-0)

Arbitri: Horatiu Fesnic (Cluj-Napoca) – Mihai Marius Marica (Bistrita) si Ferencz Tunyogi (Zalau).

Baia Mare: Ormenisan – Straut, Oltean, Fl. Ilie, Durus – Daminuta, Ignea – Balaure, E. Dica (57, Carjan), Codoban (68, V. Pop) – Jurj (46, Sirbu)

Gaz Metan: Albut – M. Stancu, C. Cristea, Cazan, Neagu – Bajenaru (72, Danci), Iacob, Bic – Buziuc, Gavra (89, Staicu), Cosereanu (85, Zaharia)

Etapa: CSM Ramnicu Valcea – CS Mioveni: 0-2; FCM Baia Mare – Gaz Metan Medias: 0-1; Metalul Resita – UTA Batrana Doamna: 0-1; FC Caransebes – Unirea Tarlungeni: 0-3; FC Bihor – Chindia Targoviste: 0-3; Olimpia Satu Mare – Soimii Pancota (sambata, de la ora 15.00); FC Brasov – “U” Cluj Napoca (duminica, de la ora 11.00)