Fotbal: FCSB a ratat calificarea in grupele Europa League, dupa 0-1 cu Vitoria Guimaraes

PNL

FCSB a ratat calificarea in grupele Europa League la fotbal, dupa ce a fost invinsa de Vitoria Guimaraes cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, in mansa secunda a play-off-ului, pe Stadionul D. Afonso Henriques din Guimaraes, informeaza AGERPRES.

Lusitanii s-au impus prin golul marcat de Edmond Tapsoba (53 – penalty), dupa 0-0 la Giurgiu, in tur.

Vitoria putea castiga la scor acest meci, in care a avut si doua bare, dar a ratat foarte mult in fata unei echipe care a evoluat foarte slab, confirmand astfel momentul dificil prin care trece FCSB.

Echipa din Guimaraes a avut sansa golului inca din min. 2, cand Pintilii a pierdut o minge, insa Pepe a tras slab si Balgradean a respins.

Ocaziile s-au succedat in continuare la poarta vicecampioanei Romaniei, care nu a reusit in prima repriza sa isi creeze nicio sansa decenta de gol. Davidson (17) a sutat peste poarta dupa o actiune personala, apoi Planic a blocat sutul lui Rochinha (26), iar Pepe a reluat peste. Pepe nu a nimerit tinta din careu nici doua minute mai tarziu (28). Planic a fost din nou providential, deviind in corner sutul lui Rochinha (35).

Prima repriza s-a incheiat cu o bara a gazdelor, nimerita de Bruno Duarte, cu capul, din centrarea lui Sacko (45), dupa care Poha a reluat mult peste poarta.

In debutul reprizei secunde, Roman, intrat in locul lui Cretu, care risca eliminarea, l-a faultat din spate pe Davidson, iar Tapsoba a marcat din penalty (51).

Prima oportunitate a ”ros-albastrilor” a venit in min. 54, cand Pantiru a sutat de la 20 metri, un pic peste poarta.

Vitoria continuat sa atace si sa rateze: Planic (57) a blocat sutul lui Rochinha, Davidson a fost imprecis in doua situatii (58, 59), Rochinha (61) a ratat si el dupa o gafa uriasa a lui Planic.

FCSB a incercat sa construiasca, dar a fost neputincioasa de cele mai multe ori, in timp ce Vitoria a facut un joc de posesie, cu iesiri pe contraatac. O actiune buna a echipei antrenate de Bogdan Vintila a fost cea a lui Coman, incheiata cu un sut pe langa (83).

Vitoria a mai avut o bara (90), prin Joao Teixeira, dar FCSB putea da lovitura la ultima faza a jocului, cand Cristea a trimis cu capul din marginea careului mic, insa reluarea a fost slaba si pe directia portarului (90+3).

Pentru Vintila a fost al doilea meci ca antrenor al FCSB si al doilea esec, fara gol marcat.

FCSB rateaza grupele unei competitii europene pentru al doilea sezon consecutiv.

Vitoria Guimaraes – FCSB 1-0 (0-0)

A marcat: Edmond Tapsoba (53 – penalty).
Guimaraes, Stadion D. Afonso Henriques
Europa League – play-off (retur)
In tur: 0-0.

Au evoluat echipele:

Vitoria Guimaraes: 1. Douglas (capitan) – 17. Falaye Sacko, 6. Edmond Tapsoba, 4. Valeri Bondarenko, 29. Florent Hanin – 28. Denis Will Poha, 18. Al Musrati, 88. Pepe (10. Joao Teixeira, 75) – 16. Rochinha, 96. Bruno Duarte da Silva (21. Andre Pereira, 78), 91. Davidson (5. Rafa Soares, 86). Antrenor : Ivo Vieira.
Rezerve neutilizate: 56. Miguel Silva – 3. Frederico Venancio, 42. Lucas Soares, 70. Andre Almeida.

FCSB: 34. Cristian Balgradean – 2. Valentin Cretu (28. Mihai Roman I, 27), 16. Bogdan Planic, 17. Iulian Cristea. 18. Aristidis Soiledis (14. Thierry Moutinho, 72) – 23. Ovidiu Popescu, 5. Mihai Pintilii (capitan; 9. Harlem Gnohere, 46), 3. Ionut Pantiru – 20. Ionut Vina, 10. Florin Tanase, 7. Florinel Coman. Antrenor: Bogdan Arges Vintila.
Rezerve neutilizate: 12. Toma Niga – 26. Razvan Oaida, 73. Andrei Ovidiu Marc, 88. Adrian Popa.

Arbitru: Irfan Peljto; arbitri asistenti: Senad Ibrisimbegovic, Davor Beljo; al patrulea oficial: Admir Sehovic (toti din Bosnia)

Cartonase galbene: Cretu (3), Soiledis (34), Pantiru (68), Moutinho (74), Planic (90+2).