Fotbal: Grecia – România: 0-1, in preliminariile Campionatului European de fotbal din 2016

Reprezentativa Romaniei a debutat cu o victorie in preliminariile Campionatului European din 2016, scor 1-0 cu nationala Greciei, duminica seara, pe stadionul Georgios Karaiskakis din Pireu, in prima etapa a grupei F, joc in care “tricolorii” au evoluat in inferioritate numerica din minutul 53. Golul a fost marcat de Marica, in minutul 10, din penalti.

0-1: Capitanul nationalei Romaniei, Ciprian Marica, a transformat un penalti acordat de centralul Marc Clattenburg pentru un fault al lui Holebas la Chipciu.
Autorul golului, Ciprian Marica, a fost eliminat in minutul 53, el primind al doilea cartonas galben pentru o interventie la Samaris. La iesirea de pe teren, Marica i-a dat banderola de capitan lui Razvan Rat.
In minutul 88, Torosidis a ratat o ocazie importanta, mingea trimisa de el cu capul lovind bara.
La acest joc, Gabriel Enache (Astra Giurgiu) si Andrei Prepelita (Steaua) au debutat in prima reprezentativa a Romaniei.
Partida s-a disputat fara spectatori, ca urmare a unei sanctiuni dictate de UEFA pentru echipa Greciei. In tribuna s-a aflat insa fostul international francez Christian Karembeu, oficial al clubului Olympiakos Pireu, pe stadionul caruia s-a disputat meciul.

Grecia – Romania 0-1 (0-1)
Grecia: Karnezis – Torossidis, Papastathopoulos, Manolas, Holebas – Tachtsidis, Samaris (65, Kone) – Mantalos (65, Christodoulopoulos) – Salpingidis, Mitroglou, Samaras (46, Diamantakos). Selectioner: Claudio Ranieri.
Romania: Tatarusanu – Tamas, Chiriches, D. Grigore, Rat – Pintilii, Hoban (84, Prepelita) – Chipciu (90, Torje), Stancu, Maxim (68, Enache) – Marica. Selectioner: Victor Piturca.
Cartonase galbene: Samaris (17), Manolas (25), Pintilii (30), Torossidis (45+2), Marica (45+2, 53), Diamantakis (58), Kone (90+4), Tataru?anu (90+4).
Cartonas rosu: Marica (53)
Arbitri: Mark Clattenburg – Michael Mullarkey, Simon Beck. Rezerva: Simon Bennett. Aditionali: Andre Marriner, Lee Probert (toti din Anglia). Delegat UEFA: Martin Sturkenboom (Olanda); observator UEFA pentru arbitri: Eugen Strigel (Germania).

Victor Piturca: “Am luat o optiune serioasa de a fi prezenti la Euro-2016. Am jucat perfect din punct de vedere tactic. Nu sunt suparat pe Marica, deoarece nu merita sa fie eliminat. A fost un meci dificil, dar bucuria este foarte mare, de nedescris. O victorie normala dupa prima repriza. Grecii au suferit la capitolul fizic si la capitolul concentrare. Am castigat trei puncte in fata celei mai bune echipe din grupa, iar sansele noastre sunt reale. Sunt foarte mari. Dupa eliminarea lui Marica nu am schimbat nimic din ceea ce lucrasem, dar am jucat fara varf. Nu am mai avut forta pe atac, dar am reusit câteva raiduri periculoase. Este de aplaudat sacrificiul facut de toti jucatorii. La meciul tur din barajul pentru Cupa Mondiala am jucat mult mai avantat, iar acum i-am asteptat in terenul propriu si a fost o tactica buna. Urmeaza doua meciuri extrem de dificile”.

Ciprian Marica: “Suntem cu totii foarte bucurosi, am venit aici montati, concentrati, sa nu repetam greselile din dubla mansa pe care am pierdut-o . Suntem mandri ca suntem romani si ca in seara asta am castigat. Am fost echipa mai buna. Pacat ca am suferit in a doua repriza prin eliminarea mea. Un jucator cu experienta ca mine nu avea voie sa faca greseala asta. Suntem bucurosi, dar ma gandesc ca ratez meciul de acasa cu Ungaria”.
Ciprian Tatarusanu: “Grecii nu si-au creat foarte multe ocazii. Colegii mei au depus un efort foarte mare avand in vedere ca am jucat in minus. Din punctul meu de vedere ei sunt eroii, nu sunt eu. Ne doream foarte mult sa obtinem un rezultat bun. Am invins, speram sa o tinem tot asa. Avand in vedere cum s-a desfasurat jocul este o victorie normala si meritata. Dedic victoria tuturor romanilor”.

“Cosmar pentru Ranieri. Grecia lui Ranieri, pas cu stangul in preliminarii. Cel mai slab meci al Greciei din ultimii ani. Jucatorii greci au parut nepregatiti in comparatie cu romanii si au realizat una dintre cele mai slabe performante, o infrangere echitabila. Este doar primul meci si nimic nu e pierdut, dar felul in care a aratat Grecia produce griji pentru viitor”, a notat On Sports.