Fotbal – Liga a II-a: Recea pierde acasă cu Petrolul Ploiești

ACS Fotbal Comuna Recea a fost învinsă duminică, 18 octombrie, pe teren propriu, de formația Petrolul Ploiești, scor 1-2 (0-0), într-un joc contând pentru etapa a opta a Ligii a II-a la fotbal.

Recea nu a mai reușit să producă o nouă surpriză, după ce a învins-o pe Rapid și a remizat cu U Craiova, cu toate că a deschis scorul prin Gabriel Oiță, în minutul 47.

Cu un om în minus încă din minutul 24, gazdele au fost egalate din penalty în minutul 67, când Vasile Buhăescu îl învinge pe Bota. Același Buhăescu reușește să stabilească scorul final cinci minute mai târziu.

Fotbal Comuna Recea: Bota (cpt.) – Potcoavă (Mărieș 78′), Bakmaz, Oiță, R. Ispas – Văsălie (Jucan 78′), R. Rus (M. Urs 28′), Akhmatov, Micaș (Balha 86′) – Luboya – M. Coman
Rezerve neutilizate: Răilean – Ant. Lung, Dav. Simion, Lihet, Szecui
Antrenor: Nicolae Constantin
Eliminat: Ante Bakmaz 24′ (cumul de cartonașe galbene)

Petrolul Ploiești: Kitanov – B. Mendoza, Meijers, Huja, Țicu – Nir Lax (Val. Balint 68′) – M. Bratu ( Mih. Constantinescu 62′), Salifu (Ekollo 62′), Pol Roige (cpt.)(Andr. Răuță 84′), S. Diarra – Buhăescu (Saim Tudor 84′)
Rezerve neutilizate: R. Avram – Alb. Olaru, Ant. Manolache, Poelmans
Antrenor: Viorel Moldovan
Eliminat: Sory Ibrahim Diarra 90′ (cumul de cartonașe galbene)

Recea rămâne în coada clasamentului cu patru puncte, urmând să joace etapa viitoare, pe 24 octombrie, în deplasare, cu Aerostar Bacău.