Fotbal – Liga I: CFR Cluj – FC Viitorul 3-1, in play-off

CFR Cluj a invins-o pe FC Viitorul Constanta cu scorul de 3-1 (0-1), luni seara, pe teren propriu, intr-o partida din etapa a 7-a a fazei play-off a Ligii I de fotbal, informeaza AGERPRES.

FC Viitorul a condus cu 1-0 la pauza, prin golul marcat de Rivaldinho (14), dar campioana a revenit dupa pauza si a punctat de trei ori, prin Mario Camora (57), cu un sut din afara careului, deviat de Valentin Costache, Juan Culio (67 – penalty), dupa un fault comis de Virgil Ghita asupra lui Billel Omrani, si Paulo Vinicius (74), in urma unei lovituri de colt.

CFR a ratat doua ocazii in prima repriza, prin Culio (32) si Omrani (45+2), iar echipa antrenata de Gheorghe Hagi a ratat prin Rivaldinho (47).

CFR Cluj e neinvinsa de zece etape, in care a obtinut sapte victorii si trei egaluri. FC Viitorul venea dupa patru etape fara esec, doua victorii si doua egaluri.

In sezonul regulat confruntarile directe s-au incheiat cu victorii in deplasare, 2-1 pentru FC Viitorul si 1-0 pentru CFR Cluj. Clujenii au castigat si in turul play-off-ului cu 1-0.

FC CFR 1907 Cluj – FC Viitorul Constanta 3-1 (0-1), Stadion ”Dr. Constantin Radulescu” – Cluj-Napoca

Au marcat: Mario Camora (57), Juan Culio (67 – penalty), Paulo Vinicius (74), respectiv Rivaldinho (14).

Arbitru: Sebastian Coltescu (Craiova); arbitri asistenti: Ovidiu Artene (Vaslui), Adrian Popescu (Craiova); arbitru de rezerva: Robert George Dumitru (Sfantu Gheorghe)

Observatori: Adrian Vidan (Bucuresti) – CCA, Octavian Goga (Brasov) – LPF