Fotbal – Liga I: FCSB – Dinamo Bucuresti, scor 3-3

Echipele de fotbal FCSB si Dinamo Bucuresti au incheiat la egalitate, scor 3-3 (1-1), partida disputata, duminica seara, pe Arena Nationala din Capitala, in cadrul etapei a 2-a a Ligii I, informeaza AGERPRES.

Golurile formatiei FCSB au fost inscrise de Harlem Gnohere (10) si Florinel Coman (55 si 68), in timp ce pentru Dinamo au marcat Mircea Axente (45+4), Dan Nistor (61) si Mihai Popescu (89).

FCSB ramane fara victorie in acest sezon dupa ce, in prima etapa a Ligii I a pierdut cu 0-1 meciul din in deplasare cu Astra Giurgiu.

In minutul 2, meciul de pe Arena Nationala a fost intrerupt de arbitrul Ovidiu Hategan dupa ce galeria echipei Dinamo a aruncat in teren mai multe torte, fumigene si petarde. Suporterii formatiei FCSB au raspuns cu cateva petarde, iar meciul a fost reluat dupa aproximativ 3 minute.

Prima ocazie a intalnirii a apartinut formatiei FCSB, in minutul 8, cand sutul lui Florin Tanase de la 16 metri a fost respins in corner de Penedo. Din acea lovitura de colt a venit si deschiderea scorului in minutul 10. Dennis Man a executat pe jos, iar atacantul echipei FCSB, Harlem Gnohere, lasat liber de fundasii adversi, a inscris cu un sut puternic de la aproximativ 11 metri.

Dennis Man a trecut pe langa majorarea scorului in minutul 30, insa jenat de fundasul dinamovist Georgios Katsikas a sutat peste poarta.

In finalul primei reprize Dinamo si-a creat prima ocazie importanta, portarul Cristian Balgradean respingand cu dificultate un sut puternic al lui Sergiu Popovici de la aproximativ 30 de metri (minutul 40). Ocazia a anticipat golul egalizator al dinamovistilor care a venit in prelungirile primei reprize. Mahlangu a centrat in careu de pe partea stanga, Benzar a respins gresit cu pieptul pana la Mircea Axente care din intoarcere a plasat mingea langa bara din dreapta lui Balgradean.

Debutul partii a doua a partidei a apartinut formatiei gazda, Filip in minutul 46 si Man in minutul 50 nereusind sa il invinga pe Penedo cu suturi de la distanta. Golul de 2-1 pentru FCSB a venit insa in urma unei faze fixe in minutul 55 in urma unei greseli a portarului Penedo. Florinel Coman, introdus la pauza in locul lui Filipe Teixeira, a executat un corner de pe partea stanga, mingea a cazut langa bara, l-a lovit in picior pe Penedo si a intrat in poarta.

Dinamo a reactionat imediat, insa sutul lui Popovici de la aproximativ 18 metri a trecut peste poarta lui Balgradean. Egalarea a venit in minutul 61 din piciorul lui Dan Nistor. Acesta a primit o pasa de la Hanca si l-a invins pe portarul advers cu un sut de la aproximativ 12 metri.

FCSB a revenit in avantaj pe tabela sapte minute mai tarziu. Florin Tanase i-a pasat lui Florinel Coman, care nemarcat fundasii dinamovisti a inscris la coltul lung de la 15 metri lateral dreapta.

Au urmat trei actiuni ofensive consecutive ale formatiei oaspete, insa Salomao (75), Pesici (78) si Nistor (81) nu au reusit sa marcheze.

Scorul final a fost stabilit in minutul 89, in urma unui corner de pe partea dreapta. Mihai Popescu a inscris pentru 3-3 cu capul de la 8 metri de langa fundasul Mihai Balasa. Dinamo putea chiar obtine victoria in prelungirile partidei, insa sutul lui Nistor de la 20 de metri a trecut putin peste poarta lui Balgradean.

FCSB – Dinamo Bucuresti 3-3 (1-1)
Au marcat: Harlem Gnohere (10) Florinel Coman (55 si 68) / Mircea Axente (45+4), Dan Nistor (61), Mihai Popescu (89)
Bucuresti, Arena Nationala: 27.835 spectatori
Liga I, etapa a 2-a

Au evoluat echipele:
FCSB: 34. Cristian Balgradean – 20. Romario Benzar, 16. Bogdan Planic, 4. Mihai Balasa, 15. Marco Momcilovic – 23. Ovidiu Popescu, 8. Lucian Filip – 98. Dennis Man (11. Olimpiu Morutan 86), 10. Florin Tanase (capitan), 80. Filipe Teixeira (7. Florinel Coman 46) – 9. Harlem Gnohere (92. Kamer Qaka 72). Antrenor: Nicolae Dica.
Rezerve neutilizate: 99. Andrei Vlad – 6. Dragos Nedelcu, 13. Junior Morais, 17. Antonio Jakolis.

Dinamo: 26. Jaime Penedo Cano – 17. Nicolae Corbu, 6. Mihai Popescu, 3. Georgios Katsikas, 93. Sergiu Popovici – 4. Sergiu Hanca (21. Tomislav Gomelt 63), 18. May Mahlangu, 10. Dan Nistor (capitan) – 7. Deian Sorescu (9. Ivan Pesic 76), 30. Mircea Axente (99. Robert Moldoveanu 68), 20. Diogo Salomao. Antrenor: Florin Bratu.
Rezerve neutilizate: 1. Vlad Mutiu – 13. Denis Ciobotariu, 15. Vlad Olteanu, 29. Mihai Neicutescu.

Arbitru: Ovidiu Hategan (Arad); arbitri asistenti: Octavian Sovre (Bihor), Sebastian Gheorghe (Suceava); arbitru de rezerva: Iulian Dima (Bucuresti)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucuresti) – CCA, Constantin Statescu (Bucuresti) – LPF
Cartonase galbene: Gnohere (13), Ov. Popescu (17), Man (19) / Hanca (35), M. Popescu (45+4), Corbu (59), Nistor (77).