Fotbal: Minaur a ratat în ultimul minut prima victorie din Liga a II-a

Reclame home 1
Reclame home 1

După eșecul cu 0-3 din deplasarea de la Slobozia, Minaur a avut din nou o deplasare în runda a doua, cu FC Brașov. Băimărenii au reușit să închidă prima repriză cu un gol marcat de Rotar, însă gazdele s-au revanșat în partea a doua, când au punctat în ultimele secunde ale partidei.

FC Brașov a dominat teritorial jocul, iar echipa noastră a încercat să răspundă de câte ori s-a putut. Au fost și faze controversate, gazdele chiar au acuzat neacordarea a două lovituri de la 11m, iar finalul a fost unul încins, pe contre. Minaur a putut marca de cel pușin două ori pe final, în urma unor contraatacuri, dar cei care au marcat au fost brașovenii, care au smuls un egal nesperat la un moment dat.

FC Brașov – CS Minaur Baia Mare: 1-1 (0-1)

  • Au marcat: Eduard Lambrinoc (90+4) / Bogdan Rotar (45+1)
  • Stadionul “Tineretului” din Brașov; cca 1.000 spectatori
  • Arbitri: George Cătălin Roman (Timișoara) – Nicușor Marin (Suseni – Argeș), Marilena Cătălina Nan (Alexandria). Rezervă: Claudiu Ștef (Târgu Mures). Observator arbitri: Ioan Duma (Sibiu). Delegat joc: Ciprian Prisăcaru (Târgoviște)
  • FC Brașov (antrenor Dan Alexa): Micu – Sorsa, Fustar, Jovanovic, Dumbravă (71, Tud. Oltean) – Spătaru (55, Lambrinoc), R. Lazăr, Rz. Iorga (46, Covalciuc; 71, Martinov), Saim Tudor (46, Joao Amorim) – Chică-Roșă, Angelov
  • Minaur Baia Mare (antrenor Ciprian Danciu): Băilă – Potcoavă, Rz. Lazăr, D. Simion, Ius. Neacșu (82, Al. Stoian) – Gneba, R. Stănescu (70, K. Bakare), Donca – Rotar (59, Mărieș), Cip. Stanciu, Chinde
  • Rezerve: Al. Costache – Văsălie, Jucan, D. Matei, Muacir, Ct. Alexe
  • Cartonașe galbene: Iorga (44)m Dan Alexa (57) / C. Stanciu (39), Ciprian Danciu (83), Mărieș (84), D. Simion (90)

Filmul meciului

  • min. 12 – Chică-Roșă pătrunde în careu spre dreapta, Lazăr îl blochează în ultimul moment, atacantul cere penalty (nu se pune problema)
  • min. 19 – Stanciu bate pe lângă poartă o lovitură liberă de la 19 m ușor lateral dreapta
  • min. 32 – Saim Tudor pătrunde în careu, trage la poartă, Băilă respinge în față, iar apoi Chică-Roșă luftează în 7 metri
  • min. 45+1 – Bogdan Rotar preia și avansează din dreapta spre centru, șutează cu stângul, mingea e deviată de Jovanovic și îl păcălește pe Micu: 0-1
  • min. 50 – șut Stănescu, mingea este deviată, Micu respinge în corner
  • min. 57 – Micu degajează lung, Rz. Lazăr lasă mingea să cadă, Chică-Roșă îi ia fața, cei doi se țin reciproc în careu, atacantul gazdelor reușsește să șuteze peste Băilă, iar apoi Lazăr degajează din careul mic (circumstanțe de penalty)
  • min 64 – Angelov pică în careu după ce dă pe lângă o minge centrată din dreapta, din fața lui Răzvan Lazăr; centralul lasă jocul să continue
  • min. 86 – Bakare întoarce pentru Chinde, șut cu stângul din marginea careului, Micu parează
  • min. 90+2 – contraatac, Chinde scapă spre poartă, șutează plasat, mingea este deviată și ocolește spațiul porții
  • 90+4 – centrare șutată din stânga în careul mic, Lambrinoc reia spre poartă din apropiere, mai multe bâlbe, apoi Lambrinoc trimite în plasă, dar la reluare s-a văzut că intrase din prima: 1-1

Rezultatele primei etape: Steaua București – Metaloglobus București: 1-1; Politehnica Timișoara – Unirea Constanța: 1-0; Concordia Chiajna – CSM Slatina: 0-3; Gloria Buzău – Ripensia Timișoara: 1-0; CS Comunal Șelimbăr – FC Brașov: 1-0; Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSC Dumbrăvița: 0-1; Unirea Dej – FK Miercurea Ciuc: 2-1; Oțelul Galați – Politehnica Iași: 0-0; Progresul Spartac – Dinamo București: 0-1; Unirea Slobozia – CS Minaur Baia Mare: 3-0

Etapa a doua
  • Politehnica Iași – Viitorul Pandurii Tg. Jiu: 2-0
  • Ripensia Timișoara – Unirea Slobozia: 1-2
  • CS Comunal Șelimbăr – Politehnica Timișoara: 4-0
  • CSC Dumbrăvița – Unirea Dej: 1-2
  • Unirea  Constanța – Progresul Spartac: 0-3
  • Metaloglobus București – Gloria Buzău: 1-3
  • FK Miercurea Ciuc – Concordia Chiajna: 0-1
  • FC Brașov – CS Minaur Baia Mare: 1-1
  • CSM Slatina – Steaua București (luni, 15 august, 12.30)
  • Dinamo București – Oțelul Galați (marți, 16 august, ora 18.00)

Clasament

  1. Unirea Slobozia – 6p (5-1) – 2
  2. Comunal Șelimbăr – 6p (5-0) – 2
  3. Gloria Buzău – 6p (4-1) – 2
  4. Unirea Dej – 6p (4-2) – 2
  5. Politehnica Iași – 4p (2-0) – 2
  6. CSM Slatina – 3p (3-0) – 1
  7. Progresul Spartac – 3p (3-1) – 2
  8. Dinamo București – 3p (1-0) – 1
  9. CSC Dumbrăvița – 3p (2-2) – 2
  10. Concordia Chiajna – 3p (1-3) – 2
  11. Poli Timișoara – 3p (1-4) – 2
  12. Steaua București – 1p (1-1) – 1
  13. FC Brașov – 1p (1-2) – 2
  14. Oțelul Galați – 1p (0-0) – 1
  15. Metaloglobus – 1p (2-4) – 2
  16. Minaur Baia Mare – 1p (1-4) – 2
  17. Ripensia Timișoara – 0p (1-3) – 2
  18. FK Miercurea Ciuc – 0p (1-3) – 2
  19. Pandurii Tg. Jiu – 0p (0-3) – 2
  20. Unirea Constanța – 0p (0-4) – 2

Etapa viitoare (20 august): Poli Timișoara – FC Brașov; Progresul – Șelimbăr; Oțelul – Unirea Constanța; Pandurii – Dinamo; Unirea Dej – Poli Iași; Concordia – Dumbrăvița; Steaua – Miercurea Ciuc; Buzău – Slatina; Slobozia – Metaloglobus; CS Minaur – Ripensia.

csminaur.ro

Print Friendly, PDF & Email
Reclame home 3
Reclame home 3

Related posts

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2