Fotbal: Minaur pierde la Miercurea Ciuc

Reclame home 1
Reclame home 1

Duminică, stadionul “Municipal” din Miercurea Ciuc a fost gazda partidei dintre AFK Csikszereda și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 6-a din Liga 2. Gazdele și-au asigurat succesul încă din prima repriză, când au marcat de două ori. Am încercat mai multe în partea a doua, dar n-a fost să fie, tot gazdele fiind cele care au reușit să înscrie.

Băimărenii opresc astfel seria de meciuri fără înfrângere. Excelent s-a comportat galeria echipei noastre prezentă la stadion, care s-a auzit pe toată durata partidei. Urmează un meci în Cupa României, Minaur urmând să joace în deplasare cu CSM Satu Mare, iar apoi, la finalul săptămânii ce vine un meci pe teren propriu, cu CSC Dumbrăvița.

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CS Minaur Baia Mare: 3-0 (2-0)

  • Au marcat: L. Kovacs (18 – 11m), Klemen (32), R. Șandor (90+2)
  • Stadionul Municipal din Miercurea Ciuc; cca 400 spectatori
  • Arbitri: Eduard Ioniță (Tulcea) – Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmbovița), Ionuț Traian Neacșu (București). Rezervă: Octavian Ciucanu (Brașov). Observator arbitri: Bogdan Zanfirescu (Botoșani). Delegat joc: Cristian Petrean (Hunedoara)
  • Csikszereda (antrenor: Francisc Dican): Szilard Gyenge – Peter Gal-Andrezly, David Kelemen, Klemen Nemanic, Claudiu Apro – Petre Ivanovic (68, Marvin Schieb), Lorant Kovacs, Attila Csuros (68, Szilard Vereș) – Soufiane Jebari (77, Paul Pîrvulescu), Omar El-Sawy (46, Raul Șandor), Toni Suciu (85, Marius Bărăbaș)
  • Minaur (antrenor Ciprian Danciu): Raul Băilă – Cătălin Alexe (64, Marius Potcoavă), John Mondragon, David Simion, Alexandru Stoian – Mircea Donca, Denis Matei (64, Raphael Stănescu), Bogdan Rotar, Viorel Chinde (72, Vasile Chițaș) – Kevin Bakare (72, Ciprian Stanciu), Cassama Muacir (57,  Sergiu Ciocan)
  • Rezerve neutilizate: Alexandru Costache – Răzvan Lazăr, Gabriel Oiță, Iustin Neacșu
Faze importante
  • min. 18 – gazdele deschid scorul din penalty, Lorant Kovacs șutând pe centrul porții, păcălindu-l pe Băilă, care a sărit în stânga
  • min. 32 – Klemen Nemanic înscrie cu un șut din prima, după o centrare venită din dreapta
  • min. 59 – pierdem o minge la centru terenului, acesta ajunge la Raul Șandor, șut de la 27-28m, balonul lovește transversala
  • min. 85 – mare ocazie pentru Baia Mare, după un corner bătut de pe stânga de Chițaș, Mondragon a reluat cu capul din 7-8 m pe lângă poartă
  • min. 86 – se putea acorda penalty pentru Minaur, Chițaș fiind jenat de Gal Andrezly în careu
  • min. 90+2 – Pîrvulescu are o acțiune superbă pe stânga, centrează pentru Raul Șandor, care trimite din 6m în poartă: 3-0
  • min. 90+3 – Chițaș are ocazia să înscrie, dar balonul trimis de el peste portar din lateral stânga merge și peste poartă
Etapa 6
  • FC Brașov – Metaloglobus București: 1-0
  • CSM Slatina – Ripensia Timișoara: 3-0
  • CSC Dumbrăvița – Unirea Slobozia: 2-4
  • Politehnica Iași – Gloria Buzău: 1-0
  • Dinamo București – Steaua București: 1-2
  • Unirea Constanța – Concordia Chiajna: 0-3
  • Comunal Șelimbăr – Unirea Dej: 1-1
  • Politehnica Timișoara – Pandurii Tg. Jiu: 0-1
  • Progresul Spartac – Oțelul Galați: 0-0
  • AFK Miercurea Ciuc – CS Minaur Baia Mare: 3-0

Clasament

  1. Unirea Slobozia – 13p (11-5) – 6
  2. Politehnica Iași – 13p (8-4) – 6
  3. Unirea Dej – 13p (11-8) – 6
  4. Steaua București – 13p (10-8) – 6
  5. FK Miercurea Ciuc – 12p (12-6) – 6
  6. Oțelul Galați – 12p (8-4) – 6
  7. Comunal Șelimbăr – 11p (9-4) – 6
  8. Progresul Spartac – 10p (7-4) – 6
  9. Gloria Buzău – 10p (9-7) – 6
  10. Pandurii Tg. Jiu – 9p (5-5) – 6
  11. CSM Slatina – 8p (10-6) – 6
  12. FC Brașov – 8p (4-4) – 6
  13. Minaur Baia Mare – 8p (5-9) – 6
  14. Concordia Chiajna – 7p (7-8) – 6
  15. Dinamo București – 6p (6-10) – 6
  16. Poli Timișoara – 4p (1-6) – 6
  17. CSC Dumbrăvița – 4p (7-13) – 6
  18. Ripensia Timișoara – 4p (4-10) – 6
  19. Unirea Constanța – 3p (5-13) – 6
  20. Metaloglobus – 1p (3-9) – 6

Etapa 7 (17 septembrie): Pandurii – Progresul; Unirea Dej – Poli Timișoara; Concordia – Șelimbăr; CS Minaur – Dumbrăvița; Metaloglobus – Slatina; Steaua – Unirea Constanța; Ripensia – Miercurea Ciuc; Slobozia – Poli Iași; Oțelul – FC Brașov; Gloria Buzău – Dinamo.

Print Friendly, PDF & Email
Reclame home 3
Reclame home 3

Related posts

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2