Fotbal: Petrolul Ploiesti – Viktoria Plzen, scor 1-1, in Liga Europa

Reclame home general

Formatia Petrolul Ploiesti a terminat, joi, la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida sustinuta pe teren propriu in compania echipei Viktoria Plzen (Cehia), contând pentru mansa tur a turului trei preliminar al Ligii Europa. Golurile partidei au fost marcate de Adrian Mutu (75), respectiv Daniel Kolar (90+1). Meciul retur va avea loc la 7 august, in Cehia, de la ora 21.00.

Adrian Mutu a marcat primul gol al partidei in minutul 75, dupa ce a sutat de la aproximativ 18 metri in stânga portarului Kozacik. Plzen a stabilit egalitatea in minutul 90+1, când Kolar a reluat cu o lovitura de cap din sase metri o centrare venita de pe partea stânga de la Horvath.

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Gerson, Geraldo, Fanchone – Hoban, De Lucas – Nepomuceno (72, Priso), Albin (56, Mutu), Teixeira – Tamuz (88, Nkoyi). Antrenor: Razvan Lucescu.
Viktoria Plzen: Kozacik – Reznik, Hubnik, Prochazka, Limbersky – Horava (86, Kolar), Horvath – Petrzela (74, Hrosovsky), Vanek, Pilar (82, Kovarik) – Bakos. Antrenor: Dusan Uhrin junior.
Cartonase galbene: Albin (33), Priso (80) / Hubnik (40), Reznik (49)
Arbitri: Anthony Taylor – Gary Beswick si John Brooks. Rezerva: Jonathan Moss (toti din Anglia).