Fotbal – Preliminariile EURO 2020: Feroe – Romania 0-3

Nationala de fotbal a Romaniei a invins selectionata Insulelor Feroe cu scorul de 3-0 (0-0), sambata seara, pe Stadionul Torsvollur din Torshavn, in Grupa F a preliminariilor EURO 2020 la fotbal, informeaza AGERPRES.

Tricolorii au castigat greu, in ciuda diferentei de pe tabela, facand diferenta in ultimul sfert de ora al partidei.

Romania a dominat jocul, a avut o posesie covarsitoare, dar nu a reusit sa isi creeze ocazii de gol, aratand previzibila, lenta, lipsita de inspiratie. Golurile au fost marcate de George Puscas (74), Alexandru Mitrita (83) si Claudiu Keseru (90+4).

Prima oportunitate a venit in min. 7, cand Andone a trimis modest cu capul, din centrarea lui Benzar. Andone (16) a ratat o mare ocazie, trimitand pe langa poarta, dupa o minge scapata de portar. Hagi jr a fost si el aproape de deschiderea scorului, dar portarul Nielsen a respins sutul de la 18 metri (22).

In prima repriza, Stanciu a trimis doua suturi (28, 34), iar Hagi (45+2) un altul, toate fara emotii pentru goalkeeper-ul Gunnar Nielsen.

Feroezii au avut o situatie notabila, dar Tatarusanu a a fost atent la lovitura de cap a lui Hendriksson (30) si a acordat corner.

Nici in repriza secunda, tricolorii nu au avut mai multa inspiratie, Gunner Nielsen neavand emotii la sutul lui Stanciu (59) si la lovitura de cap a lui Puscas (64).

O sclipire a lui Stanciu l-a adus pe Puscas in pozitie de finalizare, si atacantul lui Reading a deschis scorul (74).

Mitrita (83), inspirat introdus de selectionerul Contra, a majorat diferenta, dupa o combinatie cu Keseru.

Gazdele au iesit mai mult la joc, iar Edmundsson a incercat sa il invinga pe Tatarusanu, dar portarul echipei noastre a fost atent la sutul deviat al feroezului (89).

Keseru a inchis tabela in prelungirile partidei (90+4), dupa ce a fost gasit foarte bine in careu de Mitrita.

Romania a castigat toate cele opt partide cu Feroe, marcand 26 de goluri si primind doua (ambele pe teren propriu).

Romania va juca urmatorul meci marti, la Bucuresti, cu Norvegia.

Feroe – Romania 0-3 (0-0)

Au marcat: George Puscas (74), Alexandru Mitrita (83), Claudiu Keseru (90+4).

Torshavn, Stadionul Torsvollur

Preliminariile EURO 2020 – Grupa F

Au evoluat echipele:

Feroe: 1. Gunnar Nielsen – 5. Heini Vatnsdal, 4. Atli Gregersen (capitan), 13. Rogvi Baldvinsson (16. Eli Nielsen, 78) – 9. Gilli Rolantsson, 8. Brandur Hendriksson (15. Andreas Eriksen, 71), 6. Hallur Hansson, 3. Viljormur Davidsen – 10. Solvi Vatnhamar, 11. Klamint Olsen (14. Joan Edmundsson, 75), 20. Joannes Bjartalid. Selectioner: Lars Olsen.
Rezerve neutilizate: 12. Teitur Gestsson – 23. Kristian Joensen, 2. Magnus Egilsson, 7. Kaj Bartalsstovu, 17. Arni Frederiksberg, 18. Adrian Justinussen, 19. Ari Jonsson, 21. Joannes Danielsen, 22. Patrik Johannesen.

Romania: 12. Ciprian Tatarusanu – 2. Romario Benzar, 5. Ionut Nedelcearu, 6. Vlad Chiriches (capitan; 4. Adrian Rus, 38), 11. Nicusor Bancu – 10. Ianis Hagi, 15. Paul Anton, 8. Nicolae Stanciu, 7. Florinel Coman (20. Alexandru Mitrita, 69) – 9. George Puscas, 23. Florin Andone (13. Claudiu Keseru, 65). Selectioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Ionut Radu, 16. Florin Nita – 3. Alin Tosca, 14. Vasile Mogos, 17. Ciprian Deac, 18. Razvan Marin, 19. Mihai Bordeianu, 21. Dan Nistor, 22. Alexandru Cicaldau.

Arbitru: Aliar Agaev; arbitri asistenti: Zeinal Zeinalov, Akif Amirali; al patrulea oficial: Rahim Hasanov (toti din Azerbaidjan)

Delegat UEFA: Richard Havrilla (Slovacia), observator UEFA pentru arbitri: Stephen Lodge (Anglia)

Cartonase galbene: Nedelcearu (18), Hendriksson (45), Hansson (47), Rolantsson (71), Anton (76), Bancu (80), Eli Nielsen (82).