Fotbal – Primul derby local: CS Minaur – ACS Fotbal Comuna Recea

PNL

Miercuri, 28 august, de la ora 17.30, stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare va fi gazda partidei dintre CS Minaur si ACS Fotbal Comuna Recea, din cadrul fazei a treia nationale din Cupa Romaniei la fotbal. Primul derby local al saptamanii, deoarece Minaur si Recea vor mai juca o data impreuna, sambata (ora 18.00), in campionat. Intrarea spectatorilor este libera.

Echipele maramuresene au stari de spirit diferite dupa jocurile din prima etapa. CS Minaur a pierdut in deplasarea de al Sticla Turda cu 2-1, in timp ce Recea a invins cu 2-1, pe teren propriu, pe Metalurgistul Cugir. Miza meciului este destul de mare, fiecare dintre cele doua grupari dorind sa arate ca este mai buna, ca este prima in judet, cum nu putin este ca una dintre ele va ajunge sa joace in turul IV, adica exact unul inaintea celui in care vor intra si echipele din Liga 1 si tot unul inainte premierii in bani.

Meciurile din faza a III-a se disputa marti si miercuri, 27 si 28 august. Vor juca cele 30 de echipe calificate din turul antrerior si vor intra in competitie 13 echipe care au evoluat in editia precedenta a Ligii 3, cat si 11 din Liga 2. Cele 27 de meciuri rezultate se vor disputa intr-o singura mansa, eliminatorie. In caz de egalitate dupa 90 de minute de joc, se joaca inca doua reprize de prelungiri, iar, daca egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.