Fotbal: Real Madrid va juca finala Ligii Campionilor cu Atletico Madrid

realReal Madrid s-a calificat pentru a 14-a oara in finala Ligii Campionilor, competitie pe care a castigat-o de zece ori. Madrilenii au eliminat in semifinale pe Manchester City, scor 1-0 la general. In tur, in Anglia, scorul a fost egal, 0-0. in retur, pe stadionul Santiago Bernabeu, unicul gol a fost marcat in minutul 20 si a fost de fapt un autogol al lui Fernando care a deviat in proprie poarta o minge sutata de Gareth Bale.

Ambele echipe au avut cate o bara, Fernandinho lovind stalpul portii adverse in minutul 44, iar Bale trimitand cu capul in rama portii oaspetilor in minutul 64.

In finala programata pe 28 mai, la Milano, pe Stadio San Siro, Real Madrid va infrunta pe Atletico Madrid. Cele doua s-au mai intalnit in ultimul act al competitiei in 2014, la Lisabona, Real castigand cu 4-1 dupa prelungiri. Atletico deschisese scorul, iar Sergio Ramos impingea partida in prelungiri cu un gol egalizator venit in minutul 90.

Real Madrid: K.Navas – Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo – Modric (88 Kovacic), Isco (67 Rodriguez) , Kroos – Bale, Ronaldo, Jese (56 Lucas). Antrenor: Zinedine Zidane.

Manchester City: Hart – Sagna, Kompany (10 Mangala), Otamendi, Clichy – Fernando, Fernandinho – J.Navas (69 Iheanacho), Toure (61 Sterling), De Bruyne – Aguero. Antrenor: Manuel Pellegrini.