Fotbal: Romania, invinsa acasa de Spania cu 2-1, in preliminariile EURO 2020

PNL

Nationala de fotbal a Romaniei a fost invinsa de reprezentativa Spaniei cu scorul de 2-1 (1-0), joi seara, pe Arena Nationala din Bucuresti, in Grupa F a preliminariilor EURO 2020, informeaza AGERPRES.

Tricolorii au fost dominati categoric in prima repriza, iar Spania putea castiga la un scor categoric, dar pe portarul Tatarusanu a facut minuni, pentru ca pe final Romania sa treaca de doua pe langa egalare.

Sergio Ramos (29 – penalty) si Paco Alcacer (47) au marcat golurile ibericilor, in timp ce pentru echipa antrenata de Cosmin Contra a inscris Florin Andone (59), la trei minute de la intrarea sa pe teren. Spania a jucat in zece oameni din min. 79, dupa eliminarea lui Diego Llorente.

Spania a tinut Romania in preajma propriului careu inca din primele secunde de joc, iar ocaziile au curs una dupa alta la poarta inspiratului Tatarusanu. Astfel, Alcacer a fost blocat de portar in situatie de unu la unu in secunda 35 a meciului. Tatarusanu a salvat un nou gol in fata atacantului de la Dortmund in min. 6.

Prima faza ofensiva a echipei noastre a fost un sut al lui Chiriches in min. 10, de la circa 30 de metri, insa mingea a trecut peste poarta.

Tatarusanu a fost providential in min. 11, la lovitura de cap a lui Ramos, si 13, cand a respins cu piciorul sutul din voleu al lui Jordi Alba.

Stanciu nu a fost inspirat din lovitura libera de la 22 de metri, sutand peste poarta (17).

In min. 27, la o actiune a spaniolilor, Deac l-a calcat in careu pe Ceballos, iar Ramos a transformat fara probleme penalty-ul primit (29).

Pana la pauza, Tatarusanu a mai avut doua interventii salvatoare, in fata lui Rodrigo (35) si a lui Alcacer (37).

Spania avea la pauza o posesie a mingii covarsitoare, 73%-27%, si un raport de 8-0 la suturile pe poarta, echipa Romaniei fiind depasita ca viteza, tehnica, simt de anticipatie, forta.

”La Roja” si-a majorat avantajul la scurt timp dupa pauza, cand Alcacer a reluat simplu centrarea lui Alba (47). Ruiz a fost si el periculos, cu un sut de la 22 de metri (54).

Romania a reusit sa marcheze impotriva cursului jocului, prin Florin Andone (59), la trei minute de la introducerea sa, noul jucator al echipei Galatasaray marcand cu capul de langa Ramos la mingea recentrata de Puscas.

Imediat dupa gol doi spectatori au patruns pe teren, astfel ca Romania, avertizata de UEFA din motive disciplinare, risca sa joace cu portile inchise meciurile de acasa cu Norvegia si Suedia.

Romania a prins mai mult curaj dupa golul lui Andone, dar Spania a ramas in continuare periculoasa, chiar daca nu a reusit sa mai exercite aceeasi presiune.

Tatarusanu (69) a fost la post si a retinut sutul lui Busquets.

Un moment important s-a produs in min. 79, cand Puscas a fost lansat de Maxim si a fost faultat de Llorente in postura de ultim aparator, fundasul iberic fiind eliminat. Ianis Hagi (81) a sutat din lovitura libera intr-un coechipier, Benzar, infiltrat in zid.

Spania a mai avut o actiune periculoasa (87), dar Sarabia a sutat peste poarta.

Finalul a fost dramatic, cu Romania fortand egalarea, insa Puscas nu a reusit sa inscrie din noua situatii foarte bune. In min. 90+1, Puscas a sutat din unghi, dar Kepa a respins. In min. 90+2, Kepa a salvat golul la mingea trimisa cu capul de Puscas.

Spania a incheiat cu o posesie net superioara, 68%-32%, si cu un raport al suturilor pe poarta de 10-3.

A fost prima infrangere pe teren propriu a Romaniei in fata Spaniei in sapte meciuri (trei victorii pentru tricolori, trei egaluri).

Meciul a fost precedat de un moment de reculegere in memoria fiicei fostului selectioner spaniol Luis Enrique, decedata la varsta de doar 9 ani. Jucatorii celor doua echipe au purtat banderole negre.

Inceputul meciului a fost amanat cu aproximativ un minut din cauza petardelor si tortelor aruncate in teren de suporterii romani.

Romania a suferit al doilea esec din aceasta campanie si va juca urmatorul meci duminica, la Ploiesti, cui Malta (19:00).

Romania – Spania 1-2 (0-1)

Au marcat: Florin Andone (59), respectiv Sergio Ramos (29 – penalty), Paco Alcacer (47).
Bucuresti, Arena Nationala: circa 50.000 de spectatori
Preliminariile EURO 2020 – Grupa F

Au evoluat echipele:

Romania: 12. Ciprian Tatarusanu – 2. Romario Benzar, 5. Ionut Nedelcearu, 6. Vlad Chiriches (capitan), 21. Dragos Grigore, 3. Alin Tosca – 17. Ciprian Deac (10. Alexandru Maxim, 71), 18. Razvan Marin, 8. Nicolae Stanciu (11. Ianis Hagi, 63) – 9. George Puscas, 13. Claudiu Keseru (23. Florin Andone, 56). Selectioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Ionut Radu, 16. Florin Nita – 4. Adrian Rus, 7. Gheorghe Grozav, 14. Adrian Constantin Paun, 15. Paul Anton, 19. Mihai Bordeianu, 20. Florin-Bogdan Stefan, 22. Alexandru Cicaldau.

Spania: 13. Kepa Arrizabalaga – 22. Jesus Navas, 3. Diego Llorente, 15. Sergio Ramos (capitan), 18. Jordi Alba – 17. Fabian Ruiz, 5. Sergio Busquets, 8. Saul Niguez – 19. Rodrigo (12. Mikel Oyarzabal, 71), 9. Paco Alcacer (4. Mario Hermoso, 85), 6. Dani Ceballos (7. Pablo Sarabia, 76). Selectioner: Robert Moreno.
Rezerve neutilizate: 1. David de Gea, 23. Pau Lopez – 2. Dani Carvajal, 10. Thiago Alcantara, 11. Suso, 14. Jose Gaya, 16. Rodri, 20. Unai Nunez, 21. Daniel Parejo.

Arbitru: Deniz Aytekin; arbitri asistenti: Eduard Beitinger, Rafael Foltyn; al patrulea oficial: Tobias Stieler (toti din Germania)

Delegat UEFA: Martin Sturkenboom (Olanda), observator UEFA pentru arbitri: Zoran Petrovic (Serbia)

Cartonase galbene: Ramos (29), Marin (31), Saul (76), Kepa (90+2).

Cartonas rosu: Diego Llorente (79).