Fotbal: Romania, invinsa clar de Suedia, cu 2-0, rateaza calificarea din preliminariile EURO 2020

PNL

Nationala de fotbal a Romaniei a ratat calificarea la EURO 2020 prin intermediul preliminariilor continentale, dupa ce a fost invinsa fara drept de apel de Suedia cu scorul de 2-0 (2-0), vineri seara, pe Arena Nationala din Bucuresti, in penultimul sau meci din Grupa F, informeaza AGERPRES.

Suedia s-a impus prin golurile marcate de Marcus Berg (18) si Robin Quaison (34), obtinand calificarea la EURO 2020.

Tricolorii pastreaza sanse de calificare la turneul final de anul viitor prin intermediul barajului Ligii Natiunilor.

Primul sfert de ora al partidei au fost unul in care niciuna dintre echipe nu a reusit sa isi impuna jocul. Prima ocazie a tricolorilor a fost sutul lui Stanciu (15) de la circa 20 de metri, deviat de Granqvist in corner.

Oaspetii au deschis scorul in min. 18, dupa ce Deac a pierdut o minge la centrul terenului, Forsberg l-a depasit in viteza pe debutantul Mogos si a centrat in fata portii, de unde Berg a marcat simplu cu capul.

Imediat dupa gol jocul a fost intrerupt circa un minut din cauza petardelor aruncate de suporterii romani.

Romania a facut in continuare un joc neinspirat, fara orizont, cu o constructie greoaie, scandinavii conducand tactic partida, fara a forta.

O actiune splendida a nordicilor a dus la marcarea celui de-al doilea gol: Lustig a centra pentru Berg, acesta i-a asezat minge lui Quaison, care a inscris (34).

Finalul primei reprize a adus cateva actiuni notabile ale echipei antrenate de Cosmin Contra, dar Olsen a retinut mingea trimisa din lovitura libera de Mitrita (40), iar apoi Keseru a trimis pe langa poarta din cadere (40).

Jocul echipei Romaniei a fost ceva mai legat in repriza secunda, dupa intrarile lui Hagi si Coman, insa fara a avea efectul scontat pe tabela.

Tot oaspetii au avut ocaziile mai mari, Tatarusanu salvand golul in min. 59, la lovitura de cap a lui Berg, in urma centrarii lui Sebastian Larsson.

Stanciu a tras din marginea careului advers, dar balonul s-a dus alaturi de poarta (67).

Suedia isi putea mari avantajul, dar Rus a respins excelent sutul lui Ekdal (70), care a tras in bara transversala un minut mai tarziu, de la 12 metri.

In min. 81, arbitrul italian Orsatp a oprit meciul un minut pe motiv de scandari cu caracter rasist la adresa atacantului suedez de culoare Isak, iar de la instalatia de amplificare s-a procedat la apel facut catre spectatori sa dea dovada de civilizatie.

Romania a mai avut doua sanse de a marcat macar golul de onoare, dar sutul lui Hagi (84), de la 22 de metri, s-a dus putin pe langa poarta, iar apoi portarul Olsen a respins de sub transversala mingea expediata de Mogos (88), de la circa 25 metri.

Romania a evoluat dezamagitor si a pierdut clar in fata Suediei, ratand practic o noua campanie de calificare. Sansele tricolorilor de a ajunge la turneul final de anul viitor, gazduit de 12 orase de pe continent, printre care si Bucuresti, sunt destul de mici in continuare, fiind nevoie de doua victorii in barajul Ligii Natiunilor, din martie anul viitor, pentru atingerea obiectivului.

Romania va juca luni ultimul sau meci din preliminariile EURO 2020, cu Spania, la Madrid, pe Stadionul ”Wanda Metropolitano” (ora 21:45).

Romania – Suedia 0-2 (0-2)

Au marcat: Marcus Berg (18), Robin Quaison (34).

Bucuresti, Arena Nationala

Preliminariile EURO 2020 – Grupa F

Au evoluat echipele:

Romania: 12. Ciprian Tatarusanu (capitan) – 14. Vasile Mogos, 4. Adrian Rus, 5. Ionut Nedelcearu, 11. Nicusor Bancu – 17. Ciprian Deac (10. Ianis Hagi, 46), 15. Tudor Baluta, 8. Nicolae Stanciu (7. Denis Alibec, 73), 20. Alexandru Mitrita – 9. George Puscas, 13. Claudiu Keseru (23. Florinel Coman, 57). Selectioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Silviu Lung jr, 16. Florin Nita – 2. Romario Benzar, 3. Alin Tosca, 6. Iulian Cristea, 18. Razvan Marin, 19. Constantin Budescu, 21. Dan Nistor, 22. Alexandru Cicaldau.

Suedia: 1. Robin Olsen – 2. Mikael Lustig, 3. Victor Lindelof, 4. Andreas Granqvist (capitan), 5. Pierre Bengtsson – 7. Sebastian Larsson (13. Gustav Svensson, 69), 8. Albin Ekdal, 10. Emil Forsberg, 20. Kristoffer Olsson – 9. Marcus Berg (15. Alexander Isak, 78), 22. Robin Quaison. Selectioner: Jan Andersson.
Rezerve neutilizate: 12. Karl-Johan Johnsson, 23. Kristoffer Nordfeldt – 6. Mattias Svanberg, 11. Ken Sema, 14. Filip Helander, 16. Muamer Tankovic, 17. Riccardo Gagliolo, 18. Pontus Jansson, 19. Sebastian Andersson, 21. Dejan Kulusekvski.

Arbitru: Daniele Orsato; arbitri asistenti: Lorenzo Manganelli, Fabiano Preti; al patrulea oficial: Michael Fabbri (toti din Italia)

Delegat UEFA: Rudolf Repka (Cehia), observator UEFA pentru arbitri: Marian Ruzbarsky (Slovacia)

Cartonase galbene: Stanciu (21), Lindelof (50), Bancu (55).