Fotbal: Romania, invinsa de Germania cu 4-2, in semifinalele Campionatului European Under-21

Selectionata Romaniei a fost invinsa de Germania cu scorul de 4-2 (1-2), joi seara, in semifinalele Campionatului European de fotbal Under-21 din Italia si San Marino, pe Stadionul Renato Dall’Ara din Bologna, informeaza AGERPRES.

Tricolorii au facut un nou meci memorabil, in ciuda unei caderi pe final, in urma careia Germania, campioana en titre, a reusit sa se impuna.

Nadiem Amiri (21, 90+4) si Luca Waldschmidt (51 – penalty, 90) au marcat pentru invingatori, iar George Puscas a inscris golurile Romaniei (26 – penalty, 44).

Efortul depus de jucatorii romani pe o caldura sufocanta si ziua in plus de odihna pe care a avut-o Germania s-au vazut pe finalul jocului, cand cateva erori ale tricolorilor au facut diferenta.

Romania a facut o prima repriza remarcabila si conducea Germania cu 2-1 la pauza, dar scorul putea fi si mai mare in favoarea noastra.

Campionii au inceput mai bine si Oeztunali a fost blocat de Pascanu (8), dar jucatorii antrenati de Mirel Radoi au raspuns imediat si Ivan a avut o oportunitate, dar reluarea sa l-a nimerit pe Puscas (12). Oeztunali (19) si-a incercat din nou sansa de la 16 metri, dar Radu a retinut.

Man a fost blocat in careul advers (21), la o mare ocazie de gol, iar pe contraatac Germania a marcat prin Amiri, cu un sut printre picioarele lui Pascanu (21).

Romania a inceput un adevarat forcing si a egalat la scurt timp prin Puscas (26), dintr-un penalty obtinut de Hagi, faultat in careu de Baumgartl, decizia fiind luata dupa arbitrajul video.

Portarul german a intervenit providential la sutul de la 25 de metri al lui Baluta (30), iar Puscas a fost blocat in unghi la continuare. Puscas a adus Romania in avantaj, al capatul unei faze memorabile: Hagi a recuperat la centrul terenul si a trimis o minge lunga pentru Ivan, acesta a centrat perfect, iar Puscas a trimis imparabil cu capul in plasa (44).

Romania putea avea un avantaj si mai mare la pauza, dar mingea trimisa cu capul de Puscas din centrarea lui Stefan a fost respinsa extraordinar de Nuebel (45+4).

Germania a inceput mai bine repriza secunda, iar in min. 51 a reusit egalarea, dupa o greseala a lui Ianis Hagi, care l-a tinut in careu pe Dahoud, iar Luca Waldschmidt a transformat penalty-ul, desi Radu a fost pe minge.

Romania nu a mai reusit sa isi creeze ocazii in partea secunda, iar Radu (53) a salvat in fata lui Luca Waldschmidt la numai cativa metri. Acelasi Waldschmidt a ratat din pozitii ideale (71, 83), Nmecha a irosit si el o ocazie uriasa (86), dupa o greseala a lui Nedelcearu.

Germania a facut diferenta in ultimele minute, dupa doua faulturi ale lui Pascanu, Waldschmidt marcand in min. 90, bara-gol, iar Amiri (90+4), direct din lovitura libera de la 18 metri.

Romania a pierdut un meci, dar a castigat o calificare la Jocurile Olimpice dupa 56 de ani si o echipa de viitor, care a realizat o performanta istorica, o semifinala de Campionat European in care a jucat de la egal la egal cu campioana.

In finala de duminica, la Udine, Germania va intalni invingatoarea dintre Spania si Franta, semifinala care se va juca vineri, de la ora 22:00, la Reggio Emilia.

Germania – Romania 4-2 (1-2)

Au marcat: Nadiem Amiri (21, 90+4), Luca Waldschmidt (51 – penalty, 90), respectiv George Puscas (26 – penalty, 44).

Stadion Renato Dall’Ara – Bologna: 16.200 spectatori
Campionatul European de fotbal Under-21 – semifinale

Au evoluat echipele:

Germania: 1. Alexander Nuebel – 3. Lukas Klostermann, 4. Jonathan Tah (capitan), 5. Timo Baumgartl, 14. Maximilian Mittelstaedt – 6. Maximilian Eggestein (21. Arne Maier, 89) – 19. Florian Neuhaus (9. Lukas Nmecha, 79), 8. Mahmoud Dahoud (20. Robin Koch, 90+3), 7. Levin Oeztunali – 10. Luca Waldschmidt, 18. Nadiem Amiri. Selectioner: Stefan Kuntz.
Rezerve neutilizate: 12. Florian Mueller, 23. Markus Schubert – 11. Marco Richter, 13. Johannes Eggestein, 15. Waldemar Anton, 16. Suat Serdar, 17. Felix Uduokhai, 22. Eduard Loewen.

Romania: 1. Ionut Andrei Radu (capitan) – 6. Cristian Manea, 5. Ionut Nedelcearu, 4. Alexandru Pascanu, 3. Florin-Bogdan Stefan – 21. Tudor Baluta, 17. Alexandru Cicaldau (20. Andrei Ciobanu, 69) – 8. Dennis Man, 10. Ianis Hagi, 19. Andrei Ivan (7. Florinel Coman, 55) – 9. George Puscas (11. Adrian Petre, 87). Selectioner: Matei Mirel Radoi.
Rezerve neutilizate: 12. Catalin Cabuz, 23. Andrei Daniel Vlad – 2. Radu Boboc, 13. Ricardo Grigore, 14. Vlad Dragomir, 15. Virgil Ghita, 16. Dragos Nedelcu, 18. Adrian Rus, 22. Darius Olaru.

Arbitru: Orel Grinfeld; arbitri asistenti: Roy Hassan, Idan Yarkoni (toti din Israel); al patrulea oficial: Andris Treimanis (Letonia); arbitru video: Marco Guida, arbitru asistent video: Michael Fabri (ambii din Italia)

Delegat UEFA: Myrsini Psarropoulou (Grecia), observator UEFA pentru arbitri: Roberto Rosetti (Italia)

Cartonase galbene: Baumgartl (26), Ivan (35), Tah (47), Hagi (51), Pascanu (88), Baluta (90+3).

Cartonas rosu: Pascanu (90+2).

Data curenta: ’23/08/2019’