Fotbal: Sevilla a castigat Europa League, dupa 3-1 in finala cu Liverpool

PNL

cokeFormatia spaniola de fotbal Sevilla a castigat miercuri pentru a cincea oara in istoria sa Europa League, dupa ce a invins echipa engleza Liverpool cu scorul de 3-1 (0-1), in finala disputata pe stadionul “St. Jakob Park” din orasul elvetian Basel. Liverpool a condus la pauza dupa reusita lui Sturridge din minutul 35. Sevilla, cu o repriza a doua mult mai buna, a revenit prin golurile lui Gameiro (46) si Coke (63, 70).

Invingatoare in Europa League si in precedentele doua editii ale competitiei, Sevilla devine prima echipa care castiga o cupa europeana in trei sezoane consecutive dupa Bayern Munchen, care s-a impus in Cupa Campionilor intre 1974 si 1976. Sevilla este totodata prima formatie care triumfa de trei ori la rand in Cupa UEFA sau Europa League.

In prima repriza, Liverpool a cedat initiativa Sevillei, care a construit cu calm, dar a fost destul de rar periculoasa. Prima ocazie mare a apartinut lui Liverpool, prin Sturridge, in minutul 11, pentru ca un minut mai tarziu echipa engleza sa ceara penalty la o actiune a lui Firmino. Sturridge a fost din nou periculos in minutul 25, iar Sevilla a replicat prin Kevin Gameiro in minutul 32. Sturridge a deschis scorul in minutul 35 cu o executie de exceptie, un sut cu stangul, cu exteriorul, de la circa 13 metri.

Sevilla a egalat dupa numai 18 secunde din repriza a doua, prin golgheterul sau Kevin Gameiro, care a fructificat o centrare a lui Mariano Ferreira. Acesta a profitat de o greseala a lui Alberto Moreno, fost jucator al Sevillei. Dupa doua minute, Gameiro s-a aflat la un pas sa realizeze dubla, insa a fost stopat de veteranul Kolo Toure. Sevilla a jucat mult mai bine in repriza a doua, punandu-si in dificultate adversarul si scotand in evidenta slabiciunile acestuia. Gameiro a fost din nou aproape de gol in minutul 60

Coke i-a adus in avantaj pe iberici in minutul 64, dupa o rafinata actiune colectiva. Coke a punctat din nou in minutul 70. Arbitrul de centru, Jonas Eriksson, a vazut corect faza si nu a tinut cont de semnalizarea unuia dintre arbitrii asistenti, care aratase gresit ofsaid. Coke, un jucator care de obicei inscrie putin, isi putea trece in cont tripla in minutul 85.

Sevilla a mai castigat Cupa UEFA sau Europa League in 2006, 2007, 2014 si 2015, la precedentele doua editii, tot sub conducerea antrenorului Unai Emery. Acesta este al doilea antrenor care castiga de trei ori aceasta competitie, dupa italianul Giovanni Trapattoni (de doua ori cu Juventus, o data cu Inter Milano). Niciun tehnician nu are mai multe victorii in aceasta competitie. Prin aceasta victorie, echipa spaniola si-a asigurat participarea in grupele viitoarei editii a Ligii Campionilor.

Liverpool ramane cu victoriile din Cupa UEFA din 1973, 1976 si 2001. Echipa engleza, care a incheiat pe locul 8 editia 2015-2016 a Premier League, nu va juca in stagiunea viitoare a cupelor europene.

FC Liverpool – FC Sevilla: 1-3 (1-0)

Liverpool: Simon Mignolet – Nathaniel Clyne, Dejan Lovren, Kolo Toure (82, Christian Benteke), Alberto Moreno – James Milner, Emre Can, Adam Lallana (73, Joe Allen), Roberto Firmino (69, Divock Origi), Philippe Coutinho – Daniel Sturridge. Antrenor: Juergen Klopp

Sevilla: David Soria – Mariano Ferreira, Adil Rami (78, Thimothee Kolodzieczak), Daniel Carrico, Sergio Escudero – Grzegorz Krychowiak, Steven Nzonzi, Coke, Ever Banega (90, Sebastiano Cristoforo), Vitolo – Kevin Gameiro (89, Vicente Iborra). Antrenor: Unai Emery.

Arbitri: Jonas Eriksson – Mathias Klasenius, Daniel Warnmark (Suedia).